Jak dbać o czystość przestrzeni biurowej?

Jak dbać o czystość przestrzeni biurowej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Utrzymanie czystości w biurze jest niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy w pandemii coraz więcej firm decyduje się na powrót do pracy stacjonarnej, higiena biura i stanowisk pracy jest kluczowa. Jak dbać o czystość w przestrzeni biurowej i ułatwić sobie dezynfekcję wielu miejsc? Podpowiadamy!

Porządek na biurkach

Każdy pracownik biura lubi lekko zmodyfikować swoje stanowisko pracy. Jedni przynoszą zdjęcie dzieci lub całej rodziny, inni stawiają na biurku roślinę, jeszcze inni mają swoje ozdoby, szczęśliwe maskotki czy figurki. To bardzo miłe móc wprowadzić osobisty element w swoją przestrzeń do pracy, jednak niestety im więcej bibelotów na biurku, tym trudniej je wyczyścić i tym więcej przedmiotów wymaga dezynfekcji. Poproś pracowników, by ograniczyli do minimum ilość stawianych na biurkach rzeczy. Oczywiście jedna ramka ze zdjęciem czy doniczka nie zaszkodzi, ale już cała wystawka pamiątek z różnych stron świata może być sporym utrudnieniem. Im mniej niepotrzebnych do pracy przedmiotów, tym łatwiej jest też utrzymać na stanowisku pracy organizację, która pomaga w sprzątaniu. 

Regularne sprzątanie

Sprzątanie biura za pomocą profesjonalnych środków czyszczących, dostępnych na przykład na stronie internetowej https://dabex.net.pl/kategoria-produktu/chemia-profesjonalna/, powinno odbywać się codziennie, ewentualnie co drugi dzień. Nie mówiąc już o obecnej sytuacji pandemicznej, bałagan i brud na podłodze, niewyczyszczone toalety czy łazienki oraz przestrzeń wspólna i stołówka, mogą stworzyć naprawdę poważne zagrożenie dla pracowników, przebywających w przestrzeni biurowej minimum osiem godzin dziennie. Regularność w sprzątaniu sprawi, że będą to tylko drobne porządki – odkurzenie i umycie podłóg, toalet oraz przetarcie i zdezynfekowanie blatów i powierzchni płaskich. Dzięki regularności unikniesz wielkich i czasochłonnych gruntownych porządków, a biuro będzie zawsze czyste i bezpieczne.

Porządek w domowym biurze

Jeśli nadal pracujesz w trybie zdalnym lub na stałe masz biuro w domu, również warto zadbać o czystość tego miejsca. W czystej i zorganizowanej przestrzenii pracuje się lepiej i dużo efektywniej. Jeśli masz do dyspozycji tylko biurko ustawione w zacisznym kącie pokoju, zadbaj o dobrą organizację – kup teczki, sortery, segregatory oraz koszyczki na papiery, dokumenty i przybory biurowe. Zadbaj o to, żeby wszystko miało swoje miejsce i nic nie zostawało rzucone luzem. Dzięki posegregowaniu wszystkich przedmiotów i przyborów na biurku, zapanuje na nim ład, łatwo będzie je odkurzyć i umyć, a także utrzymać porządek. Powierzchnia, z której korzystasz tylko Ty, nie musi wymagać dezynfekcji, jeśli poza domownikami nikt nie ma dostępu do Twojego miejsca pracy. Nie oznacza to jednak, że nie warto od czasu do czasu użyć środka myjącego i dezynfekującego, by biurko było zawsze czyste. Nawet jeśli nie osadzają się na nim niebezpieczne wirusy, okruszki ze śniadania i kropla sosu z obiadu mogą poważnie zabrudzić domowe biuro.

Utrzymywanie czystości w miejscu pracy to obowiązek zarówno zarządu, który zatrudnia firmę sprzątającą, jak i samych pracowników. To oni są na co dzień użytkownikami tej przestrzeni i odpowiadają za wygodną dla nich organizację miejsca pracy. Żeby przypomnieć pracownikom o ich odpowiedzialności, warto co jakiś czas rozesłać po całej firmie maila z krótką instrukcją tego, jak dbać o swoje stanowiska.

Zdjęcie główne: Cadeau Maestro/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*