Domy do 70 m2 – ułatwienia, budowa i projekty

Domy do 70 m2 – ułatwienia, budowa i projekty
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Postawienie własnego domu to marzenie wielu Polaków i nie bez powodu dla większości z nich wybudowanie swoich czterech kątów było największym sukcesem życia. Niestety, z roku na rok coraz mniej osób stać na to przedsięwzięcie. Dla jednych problemem są pieniądze i coraz wyższe koszty budowy i materiałów, a dla innych rosnąca liczba pozwoleń, zezwoleń i wymogów formalnych, pozostałych powstrzymuje brak stabilizacji zatrudnienia, na co wpłynęła pandemia COVID-19.

Całkiem niedawno, bo wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu – 03.01.2022 -(ustawa z dn. 17 września 2021), rząd zmienił pewien przepis, który ma ułatwić postawienie domu o powierzchni do 70 m2. “Uproszczona procedura”, bo tak nazywa się ten program, ma zmienić rynek budownictwa w kraju.

Założenia domów do 70 m2 – dlaczego bez pozwolenia?

Dom jednorodzinny postawiony w trybie uproszczonej procedury w myśl nowych przepisów nie może mieć powierzchni zabudowy większej niż 70 m2 oraz więcej niż dwóch kondygnacji i musi być przeznaczony wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy te miały na celu ułatwienie budowy niedużych domów jednorodzinnych poprzez wykorzystanie uproszczonych procedur. Natłok papierologii często odstraszał potencjalnych inwestorów od rozpoczęcia inwestycji, nowe prawo ma zmienić ten stan rzeczy. Nie trzeba w tym przypadku już zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dziennika, co stanowi duże ułatwienie dla prywatnych inwestorów, którzy chcą wznieść dom dla samych siebie. Nie jest też problemem brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym przypadku warunki zabudowy zostaną wydane zawsze w terminie maksymalnie 21 dni kalendarzowych.

Pod tajemniczym terminem “uproszczonej procedury” kryje się między innymi brak ryzyka wyrażenia sprzeciwu do zgłoszonej budowy przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, a także możliwość przystąpienia do realizacji budowy już w chwili dostarczenia zgłoszenia. W praktyce oznacza to, że możesz przejść do robót od razu, bez zbędnej zwłoki i oczekiwania na decyzję.

Ważne informacje na temat uproszczonej procedury

Warto jednak wiedzieć, że aby skorzystać z programu budowy do 70 m2 na zgłoszenie, niezbędne będzie spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, budowa musi być przeznaczona wyłącznie na własny użytek. Punkt ten stanowi żywy temat wielu debat na rynku budowlanym, zapis ten oznacza bowiem brak możliwości sprzedaży bądź wynajmu domu wybudowanego zgodnie z Nowym Ładem, pod groźbą odpowiedzialności karnej. W ten sposób prawodawca uniemożliwił wykorzystywanie procedury uproszczonej przez deweloperów.

Należy także wiedzieć, że to inwestor będzie całkowicie odpowiedzialny za budowę, jeśli oczywiście nie zostanie zatrudniony kierownik budowy, a także za kompletność dokumentacji dołączonej do zgłoszenia budowy w urzędzie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z przedstawicielami gmin wydających decyzje o warunkach zabudowy oraz organami nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej.

Nie zawsze można skorzystać z możliwości budowy domu bez pozwolenia

Skorzystanie z procedury uproszczonej nie jest jednak dostępne dla wszystkich. Z opcji ten nie będą mogli skorzystać między innymi kredytobiorcy, którzy chcą postawić dom poprzez kredytowanie. Banki niechętnie wydają pozytywne decyzje i raczej unikają inwestowania w budowę domu postawionego w myśl nowych przepisów, głównie ze względu na trudności w weryfikacji jego realnej jakości, gdyż z oczywistych względów to dom stanowi podstawowe źródło zabezpieczenia finansowego tej instytucji. Podobny kłopot może być z ubezpieczeniem nieruchomości.

W praktyce wielu inwestorów i tak będzie ubiegało się o pozwolenie na budowę, gdyż pozytywna decyzja wydana przez właściwy urząd otwiera możliwości, na czele z opcją uzyskania kredytu bądź ubezpieczeniem całego budynku w ubezpieczalni godnej zaufania. Nie bez znaczenia jest fakt, iż organy nadzoru budowlanego mogą w dalszym ciągu prowadzić kontrole wyrywkowych, zgłoszonych lub budzących wątpliwości inwestycji. Błędy w projekcie lub zgłoszenie niezgodne z prawdą może w efekcie prowadzić do wstrzymania budowy w ramach decyzji nadzoru budowlanego, a tym samym także zmusić inwestora do uzyskania pozwolenia na budowę.

Zdjęcie główne: Annie Gray/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*