Farba do betonu – czym jest i kiedy warto ją wykorzystać?

Farba do betonu – czym jest i kiedy warto ją wykorzystać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wzmocnienie posadzki betonowej wymaga zastosowania specjalnej farby epoksydowej. Dzięki temu nawierzchnia stanie się bardziej odporna na ścieranie oraz na różnego rodzaju obciążenia mechaniczne. Sprawdź już teraz, jaką farbę do betonu warto wybrać w różnych sytuacjach.

Jaką farbę do betonu warto wybrać?

Podczas kupowania farby do betonu, zapewne zwrócisz uwagę na dwa główne rodzaje – tj. na farbę o spoiwie akrylowym oraz na epoksydową. Obie doskonale sprawdzają się na takich nawierzchniach. Jednak wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że farba epoksydowa do betonu jest lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Uznaje się, że to najmocniejsza dostępna na rynku farba, którą można wykorzystywać m.in. do betonu. Zawiera zazwyczaj dwa składniki – utwardzacz oraz żywicę epoksydową. Bardzo ważne jest to, aby przed pierwszym zastosowaniem odpowiednio wymieszać obie substancje w konkretnych proporcjach. Należy zwrócić uwagę także na to, że w warunkach domowych znacznie częściej wybierane są specjalne farby do betonu epoksydowe, które składają się jedynie z jednego składnika.

W rezultacie zadaniem farby epoksydowej jest stworzenie niezwykle twardej i trwałej powłoki. Posadzka betonowa staje się natychmiast znacznie bardziej odporna na działania mechaniczne, ale też na duży kontakt z wodą oraz na chemikalia.

Wysokiej jakości farba epoksydowa zapewnia też wysoką odporność na ścieranie. Z drugiej strony, gdy połączy się przy okazji tę farbę z piaskiem, będzie można uzyskać doskonały efekt antypoślizgowy.

Zastosowanie farby epoksydowej do betonu

Specjalistyczne farby epoksydowe, które można używać do powierzchni wykonanych z betonu, mają niezwykle szerokie zastosowanie. Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju farbę można wykorzystywać nie tylko do malowania posadzek betonowych, ale też do schodów betonowych, znajdujących się wewnątrz budynków. Można zdecydować się na takie rozwiązanie również do malowania wszelkich powierzchni betonowych, które będą szczególnie mocno eksponowane, czyli będą wiązać się z dużym natężeniem ruchu oraz ze sporym obciążeniem. Z jednej strony chodzi tutaj o obciążenie mechaniczne, ale też chemiczne. 

Dlatego też po farby epoksydowe najczęściej sięga się w zakładach oraz halach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych, w magazynach, garażach, a także po prostu wszędzie, gdzie odbywa się nasilony ruch pieszy oraz kołowy.

Oprócz tego istnieje jeszcze jedno bardzo ciekawe zastosowanie tego rodzaju farb. Otóż można wykorzystać je także do powierzchni pionowych. Zatem świetnie sprawdzi do zabezpieczenia płytek ceramicznych. Także w takich pomieszczeniach, jak łazienki oraz kuchnie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, farby jednoskładnikowe epoksydowe doskonale sprawdzają się w domowych warunkach, w tym w garażach, a także w pralniach.

Zresztą bez problemu zdecyduj się na farbę epoksydową, gdy chcesz wykonać pionowe lub też poziome oznakowania. Wtedy będziesz mógł wykorzystywać je w ciągu komunikacyjnym, np. w magazynie.

Fot.: Justus Menke/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*