Fotel podwieszany do sufitu – montaż, inspiracje i porady

Fotel podwieszany do sufitu – montaż, inspiracje i porady
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fotel podwieszany to ciekawsza wersja tradycyjnego siedziska, która również oferuje wygodny odpoczynek, przy czym znacznie ciekawiej wygląda. Taki mebel wymaga jednak bezpiecznego montażu, co stawia go w gorszej pozycji niż tradycyjne fotele. Dodatkowo – czy faktycznie dobrze prezentuje się we wnętrzu?

Gdzie sprawdzi się fotel podwieszany?

Niezależnie od designu, fotel podwieszany jest meblem idealnym do wnętrz nowoczesnych w różnych odsłonach. Przykładem jest fotel rattanowy, który doskonale wpisuje się we wnętrza boho. Znajdziemy dla niego miejsce też we wnętrzach shabby chic, a nawet stylizowanych na soft loft. 

Co daje fotel podwieszany we wnętrzu?

Przede wszystkim jest dużym urozmaiceniem zwłaszcza do salonu lub sypialni, ale bywa ustawiany lub montowany nawet w gabinetach. Stanowi energiczne przełamanie typowego wystroju salonu. Taki fotel cenimy za wysoki poziom komfortu, który jest na wyciągnięcie ręki. Daje możliwość oderwania się na chwilę od codzienności i bujania w wygodnej pozycji. Trzeba dodać, że jest to zdecydowanie frajda nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. 

Co jest lepsze: fotel podwieszany do sufitu czy na stelażu?

Wprowadzenie takiego mebla do wnętrza przebiega przy pomocy jego mocowania do sufitu na linie lub łańcuchu, ale również skorzystaniu z fotela na stelażu. Która opcja jest lepsza? Z pewnością mocowanie do sufitu jest bardzo stylowe i bezpieczne. Przy solidnej linie lub łańcuchu można korzystać z mebla w dowolny sposób. W przypadku fotela na stelażu mamy możliwość jego dowolnego przestawiania we wnętrzu. Z reguły zajmuje też mniej miejsca, sprawdzi się więc w mniej przestronnych pomieszczeniach. Duże znaczenie ma sposób wykonania i stabilny stelaż, który zapewnia trwałość. W praktyce to jednak fotel na linie lub łańcuchu prezentuje się we wnętrzu lepiej. 

Lina czy łańcuch? Sposób mocowania do sufitu

Wybór mocowania ma charakter estetyczny, ale też praktyczny. Łańcuch jest bardziej wytrzymały. W każdym razie przy montażu zaleca się stosowanie elementów przeznaczonych do tego przez producenta, bez ich samowolnej wymiany. 

Jakie trudności rodzi umieszczenie fotela podwieszanego we wnętrzu?

Poza wyborem odpowiednio mocnej i stabilnej konstrukcji ważne jest też wyznaczenie w pomieszczeniu odpowiednio dużej przestrzeni dla fotela podwieszanego. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy bawią się na nim dzieci. Taki mebel musi być oddalony od ścian i okien. Nie można go też umieszczać blisko szklanych drzwi. Najlepiej też, gdy znajduje się w bezpiecznej odległości od wszystkich innych mebli. 

Hamak czy kokon?

Z pewnością kuliste kształty foteli podwieszanych docenia się za ich uniwersalność. Rattanowy kokon dopasujemy do bardzo wielu stylizacji i jest to jego niewątpliwa zaleta. Świetnie prezentuje się na środku pokoju, dając mu bardziej przytulny charakter. Duża ilość miejsca jest jednak wtedy nieodzowna. Hamak pokojowy, w wersji z frędzlami idealny do stylizacji boho, będzie zajmował mniej miejsca. Można go też umieścić nieco bardziej na peryferiach pomieszczenia.  

Montaż fotela podwieszanego do sufitu krok po kroku

Należy skompletować niezbędny sprzęt i elementy montażowe. Wiertarka udarowa (zwłaszcza w przypadku sufitu z betonu) i wiertła 6 i 15 mm. Do tego poleca się skorzystać z elementów montażu zawartych w zestawie. Powinny się w nim znajdować: kołek samozaciskowy (np. 14 mm), dwa karabińczyki, dedykowany łańcuch lub lina, kotwa chemiczna. Montaż przebiega według schematu:

  1. Znalezienie dobrego miejsca.
  2. Zaznaczenie ołówkiem miejsca do wiercenia i zrobienie odwiertu wiertłem 6 mm na głębokość 90 mm (najlepiej pod niedużym kątem).
  3. Poszerzamy otwór wiertłem o średnicy 15 mm.
  4. Montujemy kołek, skręcając go bardzo mocno.
  5. Zakładamy karabińczyki i montujemy łańcuch/linę.
  6. Testujemy wytrzymałość (najlepiej przez nacisk ciężaru dwóch osób jednocześnie).

Ile kosztuje fotel podwieszany?

Zdecydowanie najtańsze są hamaki, które w zależności od wzoru można kupić za 200-500 zł. Podobną kwotę zapłacimy za model przeznaczony do pokoju dziecięcego. Ok. 1000 zł trzeba zapłacić za fotel podwieszany do sufitu. Najdroższe są egzemplarze na stelażu, które wyceniane są na 1000 – 3000 zł. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*