Drewniane meble nie lubią wysokiej temperatury, wilgoci i zalegających tumanów kurzu. Podajemy praktyczne wskazówki i zasady, które nie wymagają dużego zaangażowania, a pozwolą zachować je w nienagannym stanie.
Podczas aranżacji własnej przestrzeni warto podejmować przemyślane decyzje, gdyż ich skutki będziemy odczuwać przez wiele lat. Pośpiech jest tutaj niewskazany. Istotne jest zatem dobranie materiałów wysokiej jakości, które nie tylko są wytrzymałe, ale dodatkowo pięknie się prezentują. Jednym z nich jest drewno, z którego możemy wykonać podłogę, schody, blaty, dekoracje, dodatki oraz różnego rodzaju meble.
Drewno jest coraz bardziej doceniane i chętniej wprowadzane w mieszkaniach czy domach. Największą jego zaletą jest trwałość. Jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać i konserwować (co wyjaśniamy poniżej), posłuży nam przez dziesięciolecia, ciesząc kolejne pokolenia.
Trzeba też wspomnieć o tym, że drewno jest naturalne, ekologiczne i korzystne dla zdrowia. To idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią. Dodatkowo nie wywołuje niepożądanych reakcji. Niewątpliwą jego zaletą jest także design. Drewniane elementy prezentują się stylowo i tworzą niepowtarzalny klimat.
Trzeba jednak pamiętać o drugiej stronie medalu. Drewno jest eleganckie, ale też droższe, choć tutaj w parze dostajemy wysoką jakość. Dla niektórych problemem może być też waga drewnianych mebli, które są zbyt ciężkie, by swobodnie przesuwać je podczas sprzątania. Dodatkowo również są narażone na widoczne zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne.
>> Zobacz też: Skandynawskie dodatki do salonu – naturalne i minimalistyczne
Sprawdziliśmy, w jaki sposób dbać o drewniane meble na co dzień, by przetrwały w niezmienionym stanie przez wiele lat. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne ani pracochłonne, jakby się mogło wydawać.
Właściwa konserwacja jest bardzo ważna i w zależności od rodzaju mebla, wykonujemy ją z reguły co kilka miesięcy. Uzupełniamy wówczas braki w meblach olejowanych i woskowanych. Pozbywamy się przebarwień i konserwujemy je odpowiednimi preparatami. Należy trzymać się kilku podstawowych zasad przy okazji codziennego użytkowania mebli drewnianych.
Źródła ciepła, czyli między innymi kominek oraz grzejnik, nie są dobrym towarzystwem dla drewnianych mebli. W żadnym razie nie stawiajmy ich blisko siebie (metr to absolutne minimum). Pamiętajmy też o ogrzewaniu podłogowym. Jeśli takie posiadamy, wówczas zastosujmy filcowe podkładki, które w pewnym stopniu ograniczą dochodzące ciepło.
Drewnu może również zaszkodzić wysoka temperatura pomieszczenia (powyżej 30 stopni Celsjusza) lub za niska (poniżej 15 stopni Celsjusza). Jeśli zaś chodzi o wilgotność powietrza, to powinna się utrzymywać w granicy 60% (powyżej 75% i poniżej 45% może skutkować pękaniem drewna). Ważne jest też regularne wietrzenie pokoju, nawet w miesiącach zimowych.
Kurz może wnikać w strukturę drewna, więc nie należy dopuszczać do sytuacji, by zalegał na nich przez dłuższy czas. Do przecierania (zgodnie z kierunkiem usłojenia) najlepiej sprawdzi się sucha szmatka bądź specjalna szczoteczka antystatyczna. Jeśli korzystamy z dodatkowych produktów czyszczących, wówczas wybierajmy wyłącznie te przeznaczone do drewna. W innym przypadku możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy też, by nie nanosić ich bezpośrednio na mebel, lecz najpierw na szmatkę i wówczas zaczynać sprzątanie. W żadnym wypadku nie można narażać ich na kontakt z wodą, gdyż drewno może się wypaczać i pulchnieć.
Z drewna mogą być wykonane stoliki kawowe czy stoły jadalniane, na których stawiamy kubki z gorącymi napojami, talerze z obiadem, garnek czy naczynie nagrzane w piekarniku. Wtedy należy koniecznie oddzielić to od siebie, by zapobiec przebarwieniom, plamom oraz wgłębieniom, które są bardzo trudne do usunięcia.
Powierzchnię tych mebli doskonale zabezpieczą podkładki. Dużą popularnością cieszą się te wykonane z filcu, które możemy dostać w najróżniejszych kolorach, kształtach i rozmiarach.