Jak montować żaluzje drewniane? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku

Jak montować żaluzje drewniane? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Decydując się na zakup żaluzji, dopasowujemy ich kolor i strukturę do stylu wnętrza. Wybieramy rodzaj drewna, z którego wykonano osłonę okienną czy sposób, w jaki drewniane żaluzje na okno będą montowane. Ważne, by zastosowane rozwiązanie było przemyślane. Należy uwzględnić zarówno możliwości, jak i ograniczenia, z którymi będzie trzeba się zmierzyć podczas montażu żaluzji do konkretnego okna. Zatem od czego zacząć?

Inwazyjnie czy bezinwazyjnie? 

Rozważając montaż inwazyjny, trzeba liczyć się z tym, iż jest to proces nieodwracalny. Wiercenie otworów w listwach przyszybowych, w ścianie czy w suficie pozostawia trwały ślad, który można zniwelować, wymieniając element bądź wypełniając ubytek i zamalowując fragment. 

Poza ołówkiem do oznaczenia miejsc do wiercenia otworów niezbędne są: poziomica, wiertarka, kołki montażowe, uchwyty na mechanizm żaluzji drewnianych i opcjonalnie maskownicę czy knagę (uchwyt służący do nawinięcia sznurka). 

Jeśli nie chcesz wiercić w ramach okiennych, np. w obawie przed uszkodzeniem czy utratą gwarancji, nie pozostaje nic innego jak montaż bezinwazyjny. Polega on na powieszeniu żaluzji na specjalnych haczykach (uchwytach). Wcześniej sprawdź, czy po zawieszeniu żaluzji nie będzie problemu z otwieraniem okna. Ten typ montażu wyjątkowo dobrze nadaje się do montażu żaluzji z wąskimi lamelami.

Na ramie okna? A może bezpośrednio na szybie? 

Żaluzje drewniane montowane do okna poprzez zaciśnięcie zaczepów (uchwytów) na ramie okna to sposób na łatwe i szybkie powieszenie żaluzji – bez wiercenia czy klejenia. Zaciśnięcie zaczepów żaluzji nie wpływa na uszczelkę, tym samym nie powoduje rozszczelnienia okna. Ten rodzaj montażu daje również możliwość skorygowania ewentualnych błędów. W ten sposób możesz zamontować żaluzje drewniane na oknie otwieranym bądź uchylnym. 

W przypadku cienkich żaluzji istnieje możliwość inwazyjnego zamontowania ich bezpośrednio na szybie. Oszczędność miejsca to główny atut tego rozwiązania, który pozwala też kupić żaluzje o mniejszych wymiarach pokrywających się wyłącznie z wymiarami szyby, a nie całego okna bądź wnęki okiennej. Więcej informacji o tym, jak montować żaluzje drewniane znajdziemy na stronie https://clicky.pl/zaluzje-drewniane-c-11.html

Co lepiej wybrać: żaluzje drewniane montowane do okna, na ścianie czy w suficie?

Jeśli zależy Ci na tym, aby żaluzje drewniane całkowicie zaciemniały pomieszczenie, a przy tym chcesz je wyeksponować we wnętrzu, rozważ montaż żaluzji nad wnęką okienną bądź w suficie. Przed zamówieniem żaluzji dokonaj pomiaru całej wnęki okiennej (a nie tylko szyby czy ramy okna) i dodaj kilka centymetrów z obu stron (tak, by lamele w całości zakryły wnękę). Rozwiązanie to pozwoli na swobodne korzystanie z okna, a także wizualnie je powiększy.

Trwałość i wygoda użytkowania mogą iść w parze z łatwością i szybkością montażu. Zatem, który sposób montażu jest najlepszy? Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chce się uzyskać i co jest najważniejsze dla użytkownika: estetyka rozwiązania czy jego funkcjonalność. A może jedno i drugie? Najważniejsze, by montaż był wykonany prawidłowo i sumiennie. Brak wypoziomowania wpłynie na krzywiznę żaluzji, z kolei niezachowanie odpowiedniego odstępu od skrzydła okna spowoduje, że otwarcie okna będzie niemożliwe.

Grafika: materiał partnera

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*