Jak postarzyć meble, czyli czym jest patynowanie?

Jak postarzyć meble, czyli czym jest patynowanie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Postarzanie mebli to trend utrzymujący się w modzie już od kilku sezonów. Stare drewno ma swój urok i wielbicieli. Dużą wadą mebli z poprzednich wieków jest cena ich renowacji oraz napraw. Jednak zamiast odnawiać stare, zobacz sposób na postarzenie nowych.

Przedmioty, które posiadają znamiona czasu, określane są jako obiekty z duszą. Wprowadzają one melancholijny i sentymentalny nastrój. Na rynku istnieje kilka sposobów na wykonanie tego efektu, np. szczotkowanie, przecieranie, szarzenie, bielenie i patynowanie. Specjaliści twierdzą, że najskuteczniejsze jest patynowanie i to właśnie o nim Ci dzisiaj opowiemy. Dzięki tej metodzie nadasz meblom wrażenie zużycia. Możesz je uzyskać na wszystkich drewnianych przedmiotach : meblach, drzwiach, balustradach, parkiecie, boazerii, ramach obrazów itp. Jak wygląda patyna? To rodzaj nalotu na metalowych przyrządach. Jak więc uzyskać ją w meblarstwie?

>> Sprawdź też: Jak łączyć kolory i materiały? Zobacz niebanalne połączenia

Przed każdym zabiegiem, który ma postarzyć drewno, warstwa wierzchnia, czyli stare powłoki malarskie muszą zostać usunięte. W tym celu najlepiej dokładnie wygładź tworzywo z użyciem szlifierki i tarczy listkowej lub arkuszy drobnego papieru ściernego. Następnie odpyl je i oczyść z tłustych plam. Jeśli zauważysz żywicę lub zabrudzenia, przetrzyj powierzchnię benzyną ekstrakcyjną. Odpowiednie przygotowanie drewna pozwoli Ci uzyskać równomierny kolor i ułatwi nałożenie poszczególnych warstw. W ten sposób przygotowane drewno możesz poddać dowolnemu zabiegowi dekoracyjnemu. Aby wzmocnić rezultat, poddaj drewno wcześniejszemu szczotkowaniu.

Jak samodzielnie wykonać profesjonalne patynowanie?

  1. Pomaluj mebel bejcą do drewna.
  2. Pokryj przedmiot lakierem podkładowym.
  3. Po wyschnięciu lakieru przetrzyj mebel papierem ściernym o wysokiej gradacji 120–200 i następnie usuń pył.
  4. Nałóż patynę za pomocą gąbki, szmatki lub bawełnianych kłębków. Wybierz to, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Pamiętaj, aby wcierać ją w produkt zgodnie z kierunkiem słojów. Czas schnięcia uzależniony jest od kilku czynników: temperatury pomieszczenia, w którym malujesz, wilgotności i grubości nałożonej warstwy – średnio wynosi on około 30 minut. Po tym czasie lekko zetrzyj nadmiar szklaną wełną, pozostawiając kolor np. w zagłębieniach. Patyna dostępna jest w wielu kolorach drewnopodobnych, możesz wybrać ten najbardziej pasujący do Twojego pomieszczenia.
  5. Gotowe! Możesz cieszyć się wyjątkowym efektem.

Patynę możesz wykorzystać również przy dekoracjach czy rękodziele typu decoupage.

Jak stworzyć patynowanie w formie kolorowych przecierek?

Ta metoda jest bardzo efektowna. Nie jest to jednak specjalistyczne rozwiązanie. Do jego wypróbowania radzimy użyć mebli o niskiej wartości cenowej. Jak zrobić patynowanie w kolorze?

  1. Wybierz dwie farby akrylowe: ciemniejszą i jaśniejszą.
  2. Ciemniejszym kolorem pomaluj krawędzie mebla.
  3. Po wyschnięciu ciemniejszej barwy nałóż na cały mebel farbę jaśniejszą.
  4. Kiedy kolejna warstwa wyschnie, przetrzyj miejsca pokryte wcześniej ciemnym kolorem papierem o wysokiej gradacji.
  5. To wszystko! Właśnie stworzyłeś nowy element swojego wystroju wnętrza.

Do jakich wnętrz pasują postarzane meble?

Przedmioty celowo postarzane nadadzą pomieszczeniu oryginalnego wyglądu. Będzie to ciekawy dodatek do wnętrz w stylu rustykalnym, które nawiązują do wiejskiej estetyki, łącząc w sobie naturę i prostotę. Jeśli chcesz uzyskać w swoim domu taki rezultat, postaw na kolory jasne, pastelowe. Patynowane przedmioty świetnie wpisują się też w trend mebli wykonanych metodą hand made. Nawiązują do tradycji i rodzinnej atmosfery, a zestawione z bardziej nowoczesnymi meblami tworzą ciekawe połączenie stylu i formy. 

Samodzielne patynowanie mebla da Ci wiele satysfakcji. Może dzięki temu odkryjesz swój artystyczny talent? Spróbuj tej domowej metody na postarzenie drewnianych przedmiotów. Nie zajmie Ci to wiele czasu i nie jest to metoda bardzo kosztowna, a efekt z pewnością docenią wszyscy odwiedzający Twój dom. Gwarantujemy, na jednym meblu wykonanym tą techniką się nie skończy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*