Jak powiększyć okno dachowe?

Jak powiększyć okno dachowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Naturalne światło uatrakcyjni wygląd domu i sprawi, że będzie optycznie większy. Okna dachowe i świetliki są idealnym narzędziem do wykorzystania i skierowania promieni słonecznych. Potrafią przekształcić najciemniejsze pokoje w piękną, nasłonecznioną przestrzeń.

Jak optycznie powiększyć poddasze?

Jeśli chcesz, by przez okna dachowe wpadało jak najwięcej promieni słonecznych, musisz stworzyć dla nich bezpośrednią ścieżkę. Okna wychodzące na wschód zapewniają jasne, inspirujące światło o poranku. Jeżeli zorientowane są na zachód, możesz cieszyć się pięknym światłem późnym popołudniem.

Jeśli masz dach o nachyleniu 0-15º, rozważ dodanie jednego lub kilku świetlików. Sprawdzą się doskonale w kuchni, łazience i salonie.

Faza przygotowawcza

Zmiana wielkości otworu okiennego jest złożonym, skomplikowanym zadaniem. Wymaga dobrych umiejętności stolarskich. 

Zanim przystąpisz do powiększenia okna dachowego, uporządkuj strych. Najpierw zaznacz na krokwiach przybliżoną pozycję wymaganą dla nowego otworu. Teraz musisz zaznaczyć środek okna i zdjąć szalunek, by odsłonić dachówkę. 

Usuń pierwszą płytkę lub łupek. Sprawdź, czy obszar poniżej połaci dachowej, na którym pracujesz, jest odgrodzony. Upewnij się, czy możesz stanąć na czymś stabilnym, na wypadek zgubienia dachówki.

Kontynuuj usuwanie płytek lub łupków, aż uzyskasz odpowiedni otwór umożliwiający dostęp. Teraz przytnij łaty blisko boku krokwi. W razie potrzeby przetnij krokiew na górze i na dole. Usuń ją z łatami, by poszerzyć otwór. 

Podczas usuwania dachówek lub łupek należy usunąć co najmniej jeden dodatkowy rząd poza rzeczywistą szerokością w górę i z każdej strony połaci dachowej, by zostawić sobie miejsce na obróbkę okna. Zmierz całkowitą wysokość, następnie zaznacz górną i dolną pozycję krokwi. 

Drugi etap

Wytnij krokwie, by odsłonić otwór. Zmierz wysokość i szerokość. Pamiętaj, by sprawdzić też nachylenie. Zaznacz położenie wszelkich przycinarek i krokwi wypełniających. Upewnij się, że wszystkie krawędzie są równe. Sprawdź, czy otwór jest kwadratowy. W przeciwnym razie będziesz miał spory problem z montażem okna.

Teraz zdejmij skrzydło okna dachowego z ramy. W tym celu mocno go przytrzymaj w pozycji pionowej. Odblokuj klamkę i częściowo otwórz okno. Używając śrubokręta, poluzuj zaciski w miejscach mocowania ramion teleskopowych. Usuń osłonę. 

Włóż po jednym metalowym wsporniku do każdego z czterech narożnych otworów w ramie. Lekko wbij kołek w otwór, najlepiej za pomocą gumowego młotka. Trzymaj wsporniki prostopadle do ramy. Wbij je młotkiem w kolczasty koniec.

Podnieś ramę okna do otworu dachowego i umieść tak, by metalowe kołki znalazły się na górnej i dolnej listwie. Sprawdź, czy osadziłeś go prosto. Następnie przybij lub przewierć otwór w każdym wsporniku.

Trzeci etap

Jeśli już osadziłeś mocno ramę okienną, zabezpiecz ją przed warunkami atmosferycznymi. Stań w otworze i włóż obróbkę blacharską. Zacznij od dolnego kołnierza. Postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami dołączonymi do zestawu.

Wymień płytki lub łupki znajdujące się po bokach okna. Jeśli musisz je przyciąć, użyj elektrycznej szlifierki kątowej lub specjalnej obcinarki. Załóż rękawice i okulary ochronne.

Teraz włóż z powrotem skrzydło i górną osłonę skrzydła. Podnieś skrzydło, trzymając je mocno u góry i u dołu. Pamiętaj, by wkładać okno do góry nogami i tyłem do przodu. Następnie je przytrzymaj i wyreguluj tak, by dwa mechanizmy obrotowe wsunęły się w szczelinę kanału na ramie. Zamocuj ramiona teleskopowe w górnej części ramy i wsuń z powrotem zaciski na swoje miejsce. Możesz teraz zamocować górną osłonę skrzydła. Zanim zwolnisz okno, upewnij się, że wszystko zabezpieczyłeś.

W tym momencie możesz już regulować skrzydło za pomocą aluminiowego klucza. Znajdziesz go w zestawie narzędzi mocujących. 

Na strychu często panuje zaduch, ze względu na brak wentylacji. Kilka okien na poddaszu poprawi przepływ powietrza, zmniejszy ekstremalne ciepło i usunie nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo okna dachowe uatrakcyjnią przestrzeń. Dlatego warto je zamontować.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*