Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca do spania?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca do spania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobry materac do spania to gwarancja zdrowego i regenerującego snu. Materac powinien być zawsze dobierany do konkretnej osoby. Gdzie szukać naprawdę dobrych materacy i po czym poznać profesjonalny sklep? Wybieramy materac do spania!

Wybór materaca do spania a waga użytkownika

Waga to czynnik, który ma istotny wpływ na wybór nie tylko samego materaca, ale także jego twardości. Warto zainwestować w dobry materac od sprawdzonego producenta, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że jest to produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Polecamy zwłaszcza materace M&K Foam Koło. Jest to lider na polskim rynku produkcji wysokiej jakości materacy do spania. Materace Koło to gwarancja, że produkt jest wykonany z dbałością o detale i posłuży nam przez wiele lat. Warto dobrać materac do konkretnego użytkownika i jego masy ciała. Ogólna zasada jest taka, że dla osób cięższych staramy się dobierać nieco twardsze materace. Koło to przede wszystkim materace sprężynowe, lateksowe, piankowe oraz hybrydowe, czyli łączące najlepsze cechy kilku technologii produkcji materacy. Osoby lekkie i o drobnej masie ciała prawdopodobnie będą się dobrze czuły na materacach o klasycznym, punktowym podparciu. Takie działanie zapewnia między innymi materac sprężynowy. Z kolei osoby o bardzo dużej masie ciała, ze znaczną nadwagą czy otyłością, prawdopodobnie nie będą się dobrze czuć na materacu sprężynowym, ale już materac wykonany z lateksu czy pianki może być lepszym wyborem. Waga ma wpływ także na twardość materaca.

Wzrost

Wzrost użytkownika ma duże znaczenie przy wyborze materaca. Nie chodzi jednak o długość ciała, co raczej o proporcje. Wyobraźmy sobie, że osoba ważąca np. 100 kg może mieć równie dobrze 165 cm wzrostu, jak i 190 cm. Tak naprawdę będę to dwie diametralnie różne osoby o bardzo różnej budowie ciała i w związku z tym odmiennych potrzebach. Nie można wybrać dla nich takiego samego materaca, chociaż obydwoje ważą tyle samo. Właśnie dlatego wzrost zawsze idzie w parze z wagą oraz budową ciała. Niektóre osoby mają szerokie plecy i grube kości, podczas gdy u kogoś innego nadmiar kilogramów gromadzi się np. na brzuchu czy w okolicach bioder. Dlatego zawsze trzeba wybierać materac dla konkretnej osoby, a najlepiej też nie robić tego samodzielnie. W profesjonalnym sklepie z materacami doświadczony sprzedawca pomoże z wyborem.

Budowa ciała i pozycja spania

Budowa ciała użytkownika łączy się często z typem preferowanego materaca i z ulubioną pozycją do spania. Jeśli najbardziej lubisz spać na plecach czy na brzuchu, to prawdopodobnie możesz wybrać dobry materac sprężynowy. Przestrzegamy jednak, że spanie na brzuchu nie jest najzdrowszą pozycją. W tym ułożeniu ciała nadwyręża się kręgosłup, a dodatkowo nasze delikatne narządy wewnętrzne są wręcz zagniatane pod wpływem ciężaru ciała i nacisku na materac. Z kolei jeśli lubisz spać na boku, a dodatkowo jesteś osobą o szerokich i mocnych plecach, to prawdopodobnie będziesz potrzebować materaca z lateksu lub piankowego, którego elastyczna struktura pozwoli się optymalnie zatopić barkom.

Problemy zdrowotne

Materac musi zapewniać zdrowy i regeneracyjny sen. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę także predyspozycje zdrowotne i ewentualne problemy. Dobry producent materacy jest w stanie zaoferować także specjalistyczne wyroby. Materace Koło są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. Dla alergika czy astmatyka można wybrać hipoalergiczny materac z lateksu, który jest bardzo higieniczny. W przypadku osób bardzo potliwych, lub mających problemy skórne poleca się materac z pianki z dodatkiem olejku rycynowego o naturalnych właściwościach antybakteryjnych i prozdrowotnych. W przypadku osób mających problemy ortopedyczne polecamy komfortowe materace piankowe i lateksowe, które nie uciskają i pozwalają ciału się naturalnie ułożyć.

Przyzwyczajenia i wcześniejsze materace

Jeśli ktoś spał przez całe życie na twardym materacu ze sprężynami, to prawdopodobnie przez wiele lat jego ciało zdążyło się już przyzwyczaić do tego rodzaju podłoża i ciężko może być taką osobę przekonać np. do materaca z lateksu czy piankowego. Materace M&K Foam Koło często łączą różne technologie, aby zapewnić jak najlepszy komfort i wygodę. Warto także wsłuchać się w to, co poleca nam sprzedawca, bo taka osoba ma zwykle duże doświadczenie.

Materiały

Materace M&K Foam Koło są zrobione najczęściej z lateksu, sprężyn czy z pianek. W tej ostatniej kategorii znajdziemy zresztą wiele ciekawych materiałów o unikalnych właściwościach. Dużą popularnością cieszą się np, materace termoelastyczne, gdzie specjalna pianka reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu niczym forma.

Wybór materiałów ma też wpływ na żywotność materaca. Najlepsze są materace z lateksu naturalnego Talalay.

Twardość

Twardość materaca dobieramy zawsze do konkretnej osoby. Liczy się waga, wzrost, budowa ciała i pozycja do spania. Dla osób cięższych polecamy materace Koło w twardości H3 lub nawet H4. H3 jest często dobre dla osób o wadze 80-100 kg przy wzroście 150-180 cm, a H4 dla osób znacząco powyżej 100 – 120 kg, choć takie osoby często wolą np. H3. Materace H1 i H2 to bardziej miękkie podłoża przeznaczone dla lżejszych i drobniejszych osób oraz dla każdego, kto woli miękkie spanie.

Pokrowiec

Pokrowiec chroni i zabezpiecza materac, dlatego wymaga regularnego prania w wyższej temperaturze. Materace Koło są dostępne w wielu pokrowcach do wyboru np. o właściwościach antyalergicznych czy antybakteryjnych. Warto dopasować pokrowiec do swoich potrzeb.

Fot.: Max Vakhtbovych

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*