Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jeżeli mieszkasz w bloku, doskonale wiesz, jak latem nagrzewa się wielka płyta. Wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że we wnętrzu pojawia się ciepło, które długo się utrzymuje i jest nie do zniesienia. Zamień ukrop w przyjemny chłód i zainwestuj w klimatyzator do mieszkania!
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze sprzętu, weź pod uwagę metraż mieszkania – w ten sposób lepiej dopasujesz parametry klimatyzacji do mieszkania w bloku. Przed zakupem sprawdź także następujące cechy produktu:
Najtańszą i dość wygodną opcją jest klimatyzator przenośny. Jest ekonomiczny, ponieważ unikasz kosztów montażu. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania urządzenia w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz.
Na rynku dostępne są jeszcze inne urządzenia polecane do mieszkań w bloku.
Klimatyzator stacjonarny typu split – składa się z 2 elementów – zewnętrznego skraplacza i wewnętrznego parownika. Do ich połączenia potrzebna jest rurkowa instalacja, więc cały system wymaga profesjonalnego montażu. To optymalne rozwiązanie, które dobrze sobie poradzi z chłodzeniem małego mieszkania.
Multisplit – system chłodzi kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Jest rozbudowaną wersją urządzenia typu split. Składa się z minimum 2 jednostek wewnętrznych, które współpracują z jednostką zewnętrzną.
Najpopularniejszym modelem używanym w polskich mieszkaniach z wielkiej płyty jest klimatyzator typu split.
Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1 kW skutecznie schłodzi wnętrze o powierzchni około 10 m². Mieszkanie 50 m² powinno być zatem wyposażone w urządzenie o mocy 5 kW. Jeśli instalujesz klimatyzator typu split, który ma poradzić sobie z upałem w mieszkaniu, pamiętaj, że jego wewnętrzny element musisz zawiesić na ścianie. Koniecznie weź pod uwagę poziom emitowanego hałasu – nie powinien być wyższy niż 35 dB. Urządzenie o wysokiej klasie energetycznej, najlepiej A+++, zużyje mniej prądu – zapłacisz więc niższe rachunki.
W każdym! Montaż klimatyzacji w bloku wymaga jednak uzyskania pisemnego pozwolenia ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Zapoznaj się z regulaminem oraz sprawdź warunki techniczne instalacji. Łatwiej dostaniesz zgodę, gdy chcesz zamontować klimatyzację na balkonie. Trudniej będzie, jeśli go nie masz, a jednostkę zewnętrzną zamierzasz umieścić na dachu lub elewacji bloku. W razie odmowy ratuje Cię model przenośny.
Jeśli montujesz chłodziarkę w mieszkaniu z balkonem, umieść klimatyzator na podłodze lub na ścianie. Doprowadź zasilanie o mocy 230 V do zewnętrznej części urządzenia. Pamiętaj o konieczności odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej do rynny przy balkonie lub bezpośrednio do kanalizacji.
W pomieszczeniu bez balkonu montaż klimatyzacji jest zwykle droższy i trudniejszy. Oznacza prace na elewacji bloku, do których przeprowadzenia konieczny będzie podnośnik. Możesz też zawiesić urządzenie na ścianie pod oknem. Najpierw mocuje się wieszak klimatyzatora w ścianie, a potem ustawia na nim urządzenie.
Nie czekaj, aż upały utrudnią Ci życie. Bądź przygotowany na lato i już dziś wybierz odpowiedni klimatyzator do mieszkania!
Zdj. główne: materiał od klienta