Klimatyzacja do mieszkania w bloku – jak wybrać najlepszą?

Klimatyzacja do mieszkania w bloku – jak wybrać najlepszą?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli mieszkasz w bloku, doskonale wiesz, jak latem nagrzewa się wielka płyta. Wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że we wnętrzu pojawia się ciepło, które długo się utrzymuje i jest nie do zniesienia. Zamień ukrop w przyjemny chłód i zainwestuj w klimatyzator do mieszkania!

Co powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzacji do mieszkania? 

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze sprzętu, weź pod uwagę metraż mieszkania – w ten sposób lepiej dopasujesz parametry klimatyzacji do mieszkania w bloku. Przed zakupem sprawdź także następujące cechy produktu: 

  •  możliwość regulacji temperatury – dzięki temu z dużą precyzją dostosujesz stopień chłodzenia do swoich preferencji;
  •  tryb grzewczy – pozwala na obniżenie temperatury latem, ale również na podnoszenie jej zimą; produkt może więc także wspomóc ogrzewanie;
  • poziom hałasu – wybierz taki klimatyzator, by jego praca nie była głośna i uciążliwa dla Ciebie i Twoich sąsiadów;
  •  automatykę – automatyczna chłodziarka samodzielnie dobiera pracę wentylatorów do uzyskania określonej temperatury w pomieszczeniu;
  •  filtry powietrza – jeśli klimatyzator nie pobiera czystego powietrza z zewnątrz i przetwarza tylko to już obecne w mieszkaniu, zainwestuj w wersję z filtrami. Dzięki takiemu urządzeniu zyskasz pewność, że powietrze w Twoim mieszkaniu jest oczyszczone. Ma to również duże znaczenie, jeśli w Twojej okolicy występuje smog;
  • opcje sterowania – możesz zaprogramować pracę maszyny i dostosować ją m.in. do pory dnia i nocy czy temperatury na zewnątrz. 

Rodzaje klimatyzatorów stosowanych w mieszkaniach

Najtańszą i dość wygodną opcją jest klimatyzator przenośny. Jest ekonomiczny, ponieważ unikasz kosztów montażu. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania urządzenia w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz.

Na rynku dostępne są jeszcze inne urządzenia polecane do mieszkań w bloku.

Klimatyzator stacjonarny typu split – składa się z 2 elementów – zewnętrznego skraplacza i wewnętrznego parownika. Do ich połączenia potrzebna jest rurkowa instalacja, więc cały system wymaga profesjonalnego montażu. To optymalne rozwiązanie, które dobrze sobie poradzi z chłodzeniem małego mieszkania.

Multisplit – system chłodzi kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Jest rozbudowaną wersją urządzenia typu split. Składa się z minimum 2 jednostek wewnętrznych, które współpracują z jednostką zewnętrzną.

Najpopularniejszym modelem używanym w polskich mieszkaniach z wielkiej płyty jest klimatyzator typu split.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku jest najlepsza? 

Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1 kW skutecznie schłodzi wnętrze o powierzchni około 10 m². Mieszkanie 50 m² powinno być zatem wyposażone w urządzenie o mocy 5 kW. Jeśli instalujesz klimatyzator typu split, który ma poradzić sobie z upałem w mieszkaniu, pamiętaj, że jego wewnętrzny element musisz zawiesić na ścianie. Koniecznie weź pod uwagę poziom emitowanego hałasu – nie powinien być wyższy niż 35 dB. Urządzenie o wysokiej klasie energetycznej, najlepiej A+++, zużyje mniej prądu – zapłacisz więc niższe rachunki.

W jakim mieszkaniu można zamontować klimatyzację? 

W każdym! Montaż klimatyzacji w bloku wymaga jednak uzyskania pisemnego pozwolenia ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Zapoznaj się z regulaminem oraz sprawdź warunki techniczne instalacji. Łatwiej dostaniesz zgodę, gdy chcesz zamontować klimatyzację na balkonie. Trudniej będzie, jeśli go nie masz, a jednostkę zewnętrzną zamierzasz umieścić na dachu lub elewacji bloku. W razie odmowy ratuje Cię model przenośny. 

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli montujesz chłodziarkę w mieszkaniu z balkonem, umieść klimatyzator na podłodze lub na ścianie. Doprowadź zasilanie o mocy 230 V do zewnętrznej części urządzenia. Pamiętaj o konieczności odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej do rynny przy balkonie lub bezpośrednio do kanalizacji.

W pomieszczeniu bez balkonu montaż klimatyzacji jest zwykle droższy i trudniejszy. Oznacza prace na elewacji bloku, do których przeprowadzenia konieczny będzie podnośnik. Możesz też zawiesić urządzenie na ścianie pod oknem. Najpierw mocuje się wieszak klimatyzatora w ścianie, a potem ustawia na nim urządzenie.

Nie czekaj, aż upały utrudnią Ci życie. Bądź przygotowany na lato i już dziś wybierz odpowiedni klimatyzator do mieszkania!

Zdj. główne: materiał od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*