Magia dużego formatu, czyli jak montować spieki kwarcowe?

Magia dużego formatu, czyli jak montować spieki kwarcowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Są alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych, ale ze względu na ich większy rozmiar wymagają większej precyzji montażu. Doskonale zastępują naturalny marmur czy granit, ale mają lepszy współczynnik twardości, są w pełni ekologiczne i zachwycają niezawodnością. Przekonaj się jak poprawnie tworzyć niezawodne i gustowne powierzchnie z takiego surowca.

Spieki kwarcowe (https://www.carrea.pl/spieki-kwarcowe) ze względu na swoje właściwości cieszą się dużą popularnością głównie jako materiały wykończeniowe podłóg i ścian, jednak efekt zależy od sposobu ich cięcia i klejenia. Stawiaj głównie na fachowców, ale jeśli chcesz pokusić się o samodzielne położenie takiej terakoty, koniecznie weź pod uwagę poniższe informacje.

Jak układać płyty ze spieku kwarcowego?

Ułożenie płyt wykonanych ze spieku kwarcowego wymaga wprawy i umiejętności, dlatego poleca się taką pracę doświadczonym profesjonalistom. Najczęściej do tworzenia gładkich podłóg i ścian wykorzystuje się maksymalnie duże płyty, które charakteryzują się niewielką ilością łączeń. Kluczowe jest dokładne przygotowanie podłoża, które powinno być całkowicie równe. Ściany, na których układa się płyty ze spieków, muszą wykazywać dokładne pionowanie, a jego odchylenie nie powinno przekraczać 2 mm. W przypadku blatów kuchennych używa się spieków o grubości przekraczającej 3 mm, ale zachowanie całkowicie równej powierzchni jest również warunkiem koniecznym.

Jak ciąć spieki kwarcowe?

Cięcie takich płyt wymaga specjalistycznych narzędzi, ponieważ płyty ze spieków nie są grube i mogą szybko pęknąć podczas obróbki. Najczęściej są to piły kamieniarskie wyposażone w specjalne tarcze do cięcia spieków, przecinarki listwowe i nożyki. Proces przepoławiania takiego surowca ułatwi podłożona pod płytę długa listwa, za którą będzie wystawała linia cięcia. Dzięki takiemu ustawieniu siła łamania i grawitacja przyspieszą precyzyjne pęknięcie, przebiegające dokładnie wzdłuż wyznaczonej linii. Pamiętaj, że spieki kwarcowe są podklejone siatką wzmacniającą, którą należy najpierw przeciąć ostrym nożem, a dopiero potem przełamać linię. Po uzyskaniu pożądanego kształtu dobrze wyszlifuj krawędzie.

Jak przyklejać wielkoformatowe płyty ze spieków kwarcowych?

Do przytwierdzenia niezbędny jest klej dedykowany do kamienia i ceramiki. Jego jakość ma ogromne znaczenie dla trwałości osadzenia płyt, dlatego korzystaj ze sprawdzonych i polecanych przez fachowców produktów, których użycie gwarantuje, że płyta będzie dobrze przylegała do powierzchni. Po nałożeniu kleju, zarówno na podłoże, jak i spieku, dociśnij mocno płytę, a następnie pozostaw ją do wyschnięcia. W przypadku montażu takich materiałów, charakterystyczne jest duże zużycie kleju, nawet do 5 kg na m2, ponieważ surowiec wymaga położenia grubej warstwy.

Uwzględniając doskonałe właściwości spieków, ich duży format i lekkość zwróć uwagę, że to materiały niezwykle atrakcyjne w tworzeniu nowoczesnych i efektownych aranżacji. Koniecznie sprawdź kolorystykę i strukturę produktów w sklepie internetowym carrea.pl – miejscu, w którym się zainspirujesz i poznasz najnowsze trendy kreowania niezwykłych i stylowych wnętrz.

Zdjęcie główne: pexels.com/ready made

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*