Podstawowym zadaniem okapu kuchennego jest skutecznie oczyszczanie powietrza z zapachów i wszelkich zanieczyszczeń powstałych podczas gotowania. Powinien się znaleźć w każdym domu.
Obecnie nasz okap wcale nie musi być duży, głośny i pozostawiony na widoku, zajmując pół kuchni, ponieważ producenci oferują szereg różnych rodzajów tego sprzętu, które idealnie wpasują się w wystrój naszej kuchni.
W Polsce są niezwykle popularne od wielu lat, a to dlatego, że są dyskretne i niewielkie. Nie da się ukryć, że przy tym są niezwykle skuteczne. Schowane w szafce nie rzucają się w oczy, dzięki czemu łatwiej jest wprowadzić do kuchni nowoczesny styl. Idealne sprawdzą się szczególnie w małych kuchniach, pozwalając na zaoszczędzenie miejsca. W większych będą stanowić piękny element wyposażenia.
Montaż takiego okapu jest niezwykle prosty, wystarczy w wybranej szafce (nad płytą grzewczą) przygotować od spodu miejsce na otwór. Urządzenie schowamy do środka, wystawać będzie jedynie niewielka jego część. Taki okap podszafkowy może wystąpić w formie wkładu do zabudowy lub okapu teleskopowego.
>> Zobacz też: Kuchnia w stylu shaker – zobacz, jak ją urządzić!
Podczas pracy tego urządzenia wysuwa się przedni panel. Okap zasysa jednak powietrze tylko tą częścią, która jest zabudowana w szafce. Gdy go nie potrzebujemy, jest usuwany z pola naszego widzenia. To idealny sposób na skuteczne działanie przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca, gdy urządzenie nie będzie nam potrzebne.
Montowany jest w blacie kuchennym lub nad nim. Niektóre instaluje się tam na stałe, inne wysuwają się z niego na czas pracy. Mogą być zintegrowane z płytą grzewczą. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj okapów jest bardzo skuteczny, pochłania opary z prędkością do 4 m/s. To wspaniały element naszej kuchni, podkreślający jej nowoczesny wygląd.
Od kilku lat dostępna jest technologia Kontrolowanej Jonizacji Biopolarnej tzw. E.Ion System. Jest wykorzystywany w okapach kuchennych i pozwala na wytworzenie jonów, które eliminują zanieczyszczenia i oczyszczają powietrze poprzez przywrócenie w pomieszczeniu równowagi jonowej. Nie wymagają podłączenia do instalacji, dlatego mogą być montowane w dowolnym miejscu, co gwarantuje nam dużą swobodę. Sprzęt ten wiąże się z ceną rzędu około 10 000 zł.
Jeżeli planujemy stworzenie wyspy kuchennej, taka lampa będzie idealnym rozwiązaniem. Niewątpliwie bardzo dekoracyjny, wykończony szkłem, do tego posiada własne źródło światła (najczęściej diody LED), a więc łączy w sobie dwie funkcje. Dodatkowo nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jego obecność gwarantuje nowoczesny wygląd całej kuchni.
Niektóre z nich mogą być zaawansowanymi technologicznie małymi dziełami sztuki. Wykonane z różnych tworzyw, także ceramiki i szkła, również na specjalne zamówienie klienta przez najlepszych rzemieślników. Prócz funkcji światła LED, mogą być sterowane za pomocą bezprzewodowego pilota. Producenci wręcz prześcigają się w designerskich formach, tworząc niepowtarzalne konstrukcje. Niestety, są one zwykle stosunkowo drogie.
Do wyboru mamy wiele modeli okapów: podszafkowe, teleskopowe, wyspowe czy sufitowe, wszystko zależy od naszych potrzeb i efektu, który chcielibyśmy w swojej kuchni uzyskać. Najważniejsze, że okap nie musi już nam zawadzać ani straszyć swoim wyglądem. Można go łatwo schować z widoku w designerskiej lampie lub szafce, co pozytywnie zaważy również na atrakcyjności naszego wnętrza.