Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę, kompletując wyposażenie dla zakładu przemysłowego? Przeczytaj, jakie elementy wyposażenia mają duży wpływ na bezpieczeństwo pracowników oraz stan infrastruktury technicznej.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa w zakładzie przemysłowym. Warto zainwestować w odpowiednie środki ochronne, a także sprzęt umożliwiający oczyszczenie odzieży pracownika bezpośrednio po zakończeniu pracy. Przy pracach zakładowych bardzo użyteczne są specjalne odkurzacze przemysłowe przeznaczone do odzieży roboczej, które minimalizują zapylenie, są ergonomiczne oraz spełniają wymogi BHP.
Armatura przemysłowa stanowi nieodzowny element wielu linii technologicznych. Ma znaczny wpływ na ciągłość procesów produkcyjnych i bezpieczeństwo w zakładzie, dlatego ważna jest możliwość jej precyzyjnej regulacji. Nie warto oszczędzać zwłaszcza na elementach instalacji grzewczych i wodociągowych, które są najczęściej używane, takich jak zawory grzybkowe, które służą do regulowania lub odcięcia dopływu mediów do systemu. Przy zakupie lub wymianie zaworów należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj uszczelnienia. Od materiału uszczelki zależy dopasowanie zaworu do konkretnego rodzaju cieczy i określenie zakresu dopuszczalnych temperatur podczas pracy. W przypadku układów wykorzystujących agresywne ciecze lub wodę o bardzo wysokiej temperaturze konieczne jest zastosowanie uszczelnienia metalowego lub teflonowego. Badania ankietowe pokazują, że błędny dobór uszczelnień zaworu, a także błędne określenie jego wydajności przepływowej to jedne z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie armatury przemysłowej, które mogą pociągać za sobą duże koszty w przypadku awarii.
Specjalne profile ochronne to istotne wyposażenie m.in. fabryk, zakładów przemysłowych, hal produkcyjnych, warsztatów, sklepów budowlanych oraz magazynów. Profile ochronne i ostrzegawcze znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wskutek poruszania się pojazdów powstaje ryzyko zniszczenia towarów bądź uszkodzenia konstrukcji. W szeroko pojętym przemyśle, a zwłaszcza w centrach logistycznych, dużą popularnością cieszą się odbojnice, które są wykorzystywane do zabezpieczenia m.in. ścian, słupów czy szczytów regałów. Odboje amortyzują uderzenia, dzięki czemu są niezastąpione w zakładach przemysłowyc, gdzie stosuje się wózki ręczne i kołowe.
Dla bezpieczeństwa w zakładzie przemysłowym duże znaczenie ma także stosowanie specjalnych mat zabezpieczających, które minimalizują schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i bóle pleców wynikające z długotrwałego stania na betonowym podłożu. Warto zainwestować także w maty antypoślizgowe, które zmniejszą ryzyko wypadków podczas pracy. Należy również zadbać o to, żeby podłogi były regularnie czyszczone i odpowiednio konserwowane, a obszar pracy został dobrze oświetlony. W przestrzeniach, w których nie przebiegają procesy produkcyjne, takich jak np. szatnie czy stołówki, można zastosować wycieraczki wewnętrzne, które skutecznie zbierają z podeszwy buta wszelkie zanieczyszczenia i redukują ryzyko poślizgnięć czy upadków, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Fot.: Pixabay/pexels.com