W jakim stylu urządzić pokój dziecka?

W jakim stylu urządzić pokój dziecka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja pokoju dla dziecka nie należy do najprostszych zadań. Aby zadowolić najmłodszych, trzeba odpowiedzieć na ich potrzeby oraz stworzyć przestrzeń do zabawy, w której będą czuli się dobrze.

Przy urządzaniu pokoju dziecka ważne jest poznanie jego upodobań. Najlepiej po prostu zapytać je, jak chciałoby, aby wyglądało to pomieszczenie i jakie ma pomysły. W końcu pokój ma służyć właśnie dziecku i to ono będzie spędzało w nim najwięcej czasu. 

Czasem warto odstawić na bok własne upodobania, ponieważ to, co nam wydaje się idealne, dla malucha może wcale takie nie być. Podczas aranżacji takiego wnętrza szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo, wygodę oraz ogólną estetykę.

Pamiętajmy również, że bardzo wiele zależy przede wszystkim od wieku malucha. Inaczej podejdziemy do tematu, kiedy mowa o pokoju dla niemowlaka, a jeszcze inaczej, jeśli będzie przeznaczony dla dziecka w wieku szkolnym.

Niemowlak

W przypadku pokoju dla najmniejszego członka rodziny jesteśmy zdani głównie na siebie. Na pewno najpierw trzeba będzie zaopatrzyć pokój w niezbędne meble i akcesoria, takie jak łóżeczko czy przewijak. Przyda się też dużo miejsca do przechowywania, na przykład zgrabna komoda.

Często kusi nas, aby pokoik niemowlaka urządzić w bardzo słodkim, kolorowym stylu. Pomieszczenie oczywiście powinno być przytulne i radosne, jednak lepiej uważać, aby nie przesadzić. Warto postawić choćby na nieco bardziej stonowane i neutralne meble. Nie zapominajmy, że dzieci bardzo szybko rosną i niedługo wiele elementów wystroju przestanie być odpowiednia. 

Nie oznacza to, że pokój ma być nudny i bez życia. Doskonale wiemy, jak dużo mogą zdziałać odpowiednie dodatki – kolorowe zabawki i książeczki, maskotki, a także plakaty i obrazki na ścianach nadają mu beztroskiego i dziecięcego charakteru. Aby dodać pokoikowi przytulności, można zdecydować się na tapetę z bajkowym motywem, którą po czasie bez trudu zamienimy na coś innego.

Jednym z najlepszych pomysłów, jeśli pomieszczenie ma służyć jak najdłużej, będzie pomalowanie go na delikatne, pastelowe kolory. Przy aranżacji pokoju noworodka warto myśleć przyszłościowo i wybierać praktyczne rozwiązania, takie jak łóżeczko, którego długość można regulować wraz z wiekiem pociechy.

>> Zobacz też: 15 prostych trików, dzięki którym salon nabierze charakteru glamour!

Przedszkolak

Inne podejście do wystroju zastosujemy w przypadku nieco starszego malucha, ponieważ on może już wyrazić swoje zdanie na ten temat. Pokój przedszkolaka powinien oddawać jego charakter i zainteresowania.

Z tego powodu, poleca się pójście w stronę pokoju tematycznego. Wybór rozwiązań jest tutaj wręcz nieograniczony, zupełnie jak dziecięca wyobraźnia. 

Znaczenie może mieć tutaj jednak płeć najmłodszych. Dziewczynka, która lubi bajkowe postaci, takie jak księżniczki lub jednorożce, będzie zachwycona poduchami lub pościelą z takim motywem. W pokoju miłośnika przygód może pojawić się piracka skrzynia skarbów lub indiański namiot, natomiast dla przyszłego kierowcy wyścigowego idealnie nada się dywan z drogą lub torem.

Łóżko może mieć natomiast baldachim lub być w kształcie domku. Jeśli pomieszczenie dzieli rodzeństwo, to warto pomyśleć o zakupie wymarzonego dla wielu maluchów łóżka piętrowego.

Starsze dziecko

Charakter pokoju zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Młody człowiek w wieku szkolnym nadal potrzebuje radosnej i przytulnej przestrzeni, jednak pokój zaczyna pełnić coraz więcej funkcji. Oprócz zabawy i spania, jest też miejscem do nauki, dlatego trzeba  wzbogacić go o dodatkowe elementy, takie jak biurko i fotel. Przydatnym dodatkiem może być również tablica korkowa lub kredowa na ścianie. 

Przy aranżacji takiego pokoju warto zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych mebli tak, aby było jak najbardziej przestronnie. Ważne będzie też zapewnienie dużej ilości miejsca do przechowywania. Ze względu na zapraszanie w tym wieku pierwszych gości, do pomieszczenia dobrze będzie wstawić mały stolik. Pokój powinien być zatem funkcjonalny, ale nie może zabraknąć w nim miejsca na kreatywność, pasję oraz dobrą zabawę.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*