Wniosek o dodatek elektryczny – o czym warto wiedzieć?

Wniosek o dodatek elektryczny – o czym warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z racji rosnąć cen za energię elektryczną od 1 grudnia 2022 roku można składać wnioski o dodatek elektryczny. Warto zgłębić ten temat, można bowiem otrzymać nawet 1500 zł dofinansowania. Taka kwota pomoże pokryć część rocznych rachunków za prąd. Jest to zatem ogromna oszczędność dla domowego budżetu, patrząc również na zwiększające się ceny praktycznie wszystkich produktów, również spożywczych. Gdzie zatem złożyć wniosek i jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Dofinansowanie na prąd – podstawowe informacje

W trosce o dobrą kondycję finansową społeczeństwa na rok 2023 przygotowane zostało specjalne dofinansowanie, które ma na celu częściowe pokrycie rachunków za prąd. Maksymalna kwota, którą można uzyskać, opiewa na 1500 zł, co w rozrachunku całorocznym jest znaczące. Trzeba jednak wiedzieć, dla kogo zostało ono przygotowane oraz w jaki sposób, a także gdzie złożyć wniosek. 

Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to jednorazowe świadczenie, które wypłacane jest w takiej samej formie jak pozostałe dodatki do ogrzewania gospodarstwa domowego. Jeśli Twoje główne źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną, te środki są dla Ciebie. Możesz wówczas starać się o kwotę 1000 lub 1500 zł. Wnioski przyjmowane są od 1 grudnia 2022 roku, a środki przyznawane będą w kolejnym roku. Według zasad przyznawania dofinansowania, dodatek przysługuje na jeden adres zamieszkania. Do warunków koniecznych zaliczyć trzeba posiadanie wpisu lub zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej emisyjności budynków w terminie do 11 sierpnia 2022 r. Urzędy zastrzegają, że przeprowadzane będą kontrole wniosków i domów do CEEB.

Na jakich zasadach przyznawane są środki?

Dopłaty zostały podzielone na dwa progi 1000 i 1500 zł. Ich wysokość uzależniona jest od pewnych wytycznych. Mianowicie o mniejszą kwotę mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które zużywają do 5 MWh rocznie, natomiast na dofinansowanie w wysokości 1500 zł mogą liczyć te domy, które w ciągu roku przekroczyły wartość 5 MWh. Tę liczbę szacuje się na podstawie danych z ubiegłego roku tj. 2021. Sam wniosek możesz założyć wygodnie w formie elektronicznej. 

Program został stworzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przygotowało odpowiednie dokumenty, dostępne w formie online. Należy je wydrukować i wypełnić. Wszystkie informacje dostępne są na stronie gov.pl, a także na stronach urzędu konkretnej gminy lub w punkcie stacjonarnym. Pełną dokumentację należy złożyć do 1 lutego 2023 roku. Natomiast po pozytywnym rozpatrzeniu otrzymasz środki do 31 marca 2023 roku. Możesz je wówczas przeznaczyć na opłacenie rachunków za prąd.

Warto wspomnieć, że wniosek elektroniczny można złożyć przez stronę ePUAP. Musisz mieć jednak założone konto oraz możliwość złożenia podpisu profilem zaufanym lub przez stronę banku. Wszystkie dane takie jak nr pesel, imię, nazwisko i pozostałe podstawowe informacje należy wpisać w elektronicznym wniosku i załączyć w systemie ePUAP. Trzeba także dołączyć adres zamieszkania tożsamy z tym, którym będzie objęte dofinansowanie, oraz numer konta, na które przesłane zostaną środki. Nie zapomnij także wyszczególnić źródeł ogrzewania, które wymagają zasilania prądem elektrycznym.

Zdj. główne: Sandy Millar/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*