Mimo rosnących cen za materiały budowlane wiele osób decyduje się na budowę domu. Warto więc zapoznać się z ulgami, które obowiązują, i skorzystać ze wszystkich możliwości. Dzięki temu można wybudować wymarzony kącik dla siebie i całej swojej rodziny i to za naprawdę niewielkie pieniądze! Oto ulgi i przywileje, z których możesz skorzystać w 2022 roku!
Budowa domu w 2022 roku może się wydawać nieco ryzykownym pomysłem ze względu na ceny, jednak można im zaradzić. Dostępnych jest kilka ulg, jednak warto wiedzieć, że aby je otrzymać, należy spełnić szereg warunków. Do tego nie każdy może otrzymać dofinansowanie na budowę domu. Sprawdźmy, jakie możliwości dla przyszłych inwestorów dostępne są w roku 2022.
Budowa domu to kosztowna inwestycja, dlatego warto korzystać z różnych ulg i dotacji. Dzięki nim można znacząco obniżyć wydatki. Niektóre dofinansowania pochodzą od rządu, a inne od Unii Europejskiej. Z pewnością jedną z najmocniej promowanych idei jest energooszczędność. Dlatego ulgi w tym zakresie są tak chętnie przyznawane. Warto się zainteresować przede wszystkim termomodernizacją. Można bowiem skorzystać zarówno z dotacji regionalnych, jak i ogólnokrajowych. Warto pamiętać, że niektóre środki dostępne są jedynie przez krótki czas. Chodzi głównie o pieniądze z Unii Europejskiej. Poszczególne zasady przyznawania finansowania cały czas się zmieniają, warto zatem śledzić je na bieżąco. Wnioski przeważnie należy składać najpóźniej na początku roku, aby załapać się na konkretną dotację. Pieniądze na termomodernizację przeznaczone są jednak dla osób, które już mają domy i chcą sprawić, by były one bardziej ekologiczne – tyczy się to pieców i pomp ciepła.
W maju 2022 roku ruszył program w ramach planu Nowego Polskiego Ładu. Dzięki niemu rodziny wielodzietne i młode małżeństwa mogą starać się o przyznanie aż 145 tysięcy złotych. Taka kwota może sprawić, że sporo zaoszczędzimy na budowie domku rodzinnego.
To jednak nie wszystko! Znajdziesz także program Mój prąd, który działa z powodzeniem od 2019 roku, a planowo ma zakończyć się w 2025 roku. Można starać się w nim o korzystne dofinansowanie zakupu, a także montaż niewielkiej instalacji fotowoltaicznej. Warto mieć na uwadze, że środki przyznawane są jedynie osobom fizycznym.
Program Czyste powietrze to obecnie jedna z najważniejszych dotacji. Działa od 2018 roku, a kończy się w 2027 roku. Ma za zadanie promować docieplanie domu i ogrzewanie go w sposób ekologiczny, który nie będzie zagrożeniem dla środowiska. Z reguły środki przeznaczone są dla właścicieli starszych domów, można za nie wymienić piec. Jednak również inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają budowę domu, mogą uzyskać nawet 15 tysięcy złotych dotacji lub otrzymać pożyczkę na bardzo dobrych warunkach.
Program Woda 2022 przyznaje środki w ramach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli przymierzasz się do budowy przydomowej instalacji, która będzie miała za zadanie pozyskiwać i przechowywać wodę opadową i roztopową, z pewnością zainteresuje Cię ten program. Możesz bowiem otrzymać aż do 5 tysięcy złotych dotacji na taką inwestycję. Warto wiedzieć, że kwota nie może przekraczać 80% kosztów całkowitych. Program będzie dostępny do 2024 roku. Zgłoszenia należy robić na stronie internetowej swojego województwa.
Zdj. główne: Rick Lobs/unsplash.com