Minimalizm polega przede wszystkim na jak największym ograniczeniu posiadanych przedmiotów. To przecież one powinny nam służyć, nigdy odwrotnie. W domowym wnętrzu taka aranżacja jest bardzo wygodna i praktyczna. Oto 10 sposobów na minimalizm w domu.
Od czego zacząć wprowadzanie minimalizmu do domu? Podstawowym działaniem powinno być uporządkowanie przestrzeni. Przedmioty, które posiadamy, muszą być odpowiednio posegregowane. Sprzyja to właściwemu podziałowi przedmiotów na te najbardziej potrzebne, mniej użyteczne i zupełnie pozbawione racji bytu w naszych wnętrzach. Dewiza ‘’mniej znaczy więcej’’ dowodzi, że wszystkie rzeczy wokół nas powinny mieć swoją funkcję. Nie powinniśmy więc być sentymentalni i pozbądźmy się przedmiotów, z których nie korzystamy.
Warto postawić na rzeczy wysokiej jakości. Nie ma potrzeby, żebyśmy gromadzili wiele różnych lampek do czytania o niskiej jakości, skoro korzystamy wyłącznie z jednej. Oczywiście warto tej zasady przestrzegać już przed pójściem na zakupy i zamiast kilku rzeczy słabej jakości, których cykl życia będzie krótki, warto zakupić jedną, która posłuży nam przez długie lata.
Decydując się na minimalizm we wnętrzu, nie powinniśmy ulegać sentymentom i zostawiać w widocznym miejscu różnego rodzaju drobiazgów, dekoracji lub kwiatów. Zdamy się tym samym na kurz zalegający na półkach i narazimy na częstsze sprzątanie. Aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym, powinniśmy kierować się zasadą ‘’mniej znaczy więcej’’.
Ściany pomieszczeń w minimalistycznym mieszkaniu nie powinny być przesadnie zdobione. Najlepiej, aby wisiało na nich niewiele przedmiotów. Jeśli już się pojawią, to powinny być delikatnie zdobione.
Warto zadbać o to, aby minimalistyczne przestrzenie naszego mieszkania były dobrze oświetlone. Lepiej zrezygnować z lamp i źródeł światła, które tworzą półmrok i nie dość dobrze doświetlają pomieszczenia. Ciężkie, grube zasłony również nie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach.
Wybierz minimalistyczne meble
Meble w minimalistycznych wnętrzach powinny być wielofunkcyjne i pozbawione licznych zdobień. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj proste formy. Warto, aby były to niższe i szersze meble, które nie będą zabierały dużo miejsca.
W minimalistycznych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się czerń i biel. Można oczywiście postawić na jaśniejsze kolory, ale nie powinny one dominować i wysuwać się na pierwszy plan. Warto postawić na delikatne dodatki w postaci poduszek czy kwiatów.
Trzeba dodać, że minimalizm we wnętrzu może się wiązać z cenionym ekologicznym stylem życia. Można w tym przypadku dokonać wielu zmian. Przede wszystkim wprowadź segregację odpadów i postaw na rzeczy wysokiej jakości, które posłużą na lata.
Minimalizm to nie tylko wygląd zewnętrzny pomieszczeń, ale także odpowiednie ułożenie tego, co znajduje się w szafach. Przejrzyj dokładnie swoje ubrania i pozbądź się tych, których już nie nosisz.
Uleganie promocjom i zakup zbyt dużej ilości produktów, które szybko się psują, zdecydowanie nie są zgodne z duchem minimalizmu. Warto brać to pod uwagę robiąc zakupy spożywcze.