6 cech stylu amerykańskiego – wnętrze jak ze snu!

6 cech stylu amerykańskiego – wnętrze jak ze snu!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogień strzelający w kominku, nad którym wisi głowa jelenia, obok wygodna kanapa i bujany fotel… Tysiące razy oglądaliśmy podobne obrazy w filmach i serialach. Styl amerykański, bo dzisiaj o nim mowa, nie jest jednorodny, istnieje w kilku odmianach, jednak pewne cechy go wyróżniają. Przedstawiamy 6, które najlepiej go charakteryzują.

Ekstrawagancja

W stylu amerykańskim po prostu wszystko musi być duże i w wielkiej ilości. Prócz rozległego układu pomieszczeń, również meble powinny być spore. Warto zauważyć, że Amerykanie wybierają większe rozmiary w porównaniu z europejskimi standardami. Dlatego w tym stylu koniecznie musi się znaleźć łóżko w rozmiarze king-size, lodówka z podwójnymi drzwiami, to samo tyczy się szaf czy kanap. W łazienkach preferowane są duże umywalki z ogromnym lustrem i marmurowymi blatami. W salonie nie może stać wyłącznie jeden fotel, tylko kilka i z pufami, a kuchnia potrzebuje tysięcy szafek i sprzętów AGD.

>> Zobacz też: Dekoracje naścienne w stylu nowojorskim

Przestronność

Wnętrza urządzone w tym stylu zdecydowanie tym się cechują. Domy w USA posiadają otwarte przestrzenie, dzięki czemu wydają się większe i pełne światła. Zazwyczaj salony połączone są z kuchnią, w której mieści się rozległa wyspa (najczęściej z blatem z marmuru lub granitu), a liczba sypialni i łazienek odpowiada liczbie domowników, nigdy nie zapominając o jednej dodatkowej dla gości.

Jasność i drewno

Jasność zazwyczaj jest eksponowana poprzez jasne kolory ścian, skontrastowane z ciemną kolorystyką mebli, najczęściej drewnianych. W sypialniach często znajduje się okno z szerokim parapetem, które wykorzystywane jest jako dodatkowe siedzisko. W typowym stylu country odnajdziemy drewniane podłogi (i nie tylko), głowy zwierząt na ścianach, wielkie żyrandole i boazerię ścienną. Do tego rustykalny stolik kawowy, dywan ze skóry, poduszki imitujące futro oraz patchworkowy koc na krześle bujanym. Brzmi znajomo?

Dekoracje w stylu amerykańskim

Styl amerykański to przede wszystkim przytulność jego wnętrza. Próbuje się je ocieplić poprzez jasność, elementy drewniane, ale także liczne dodatki. W sypialni na łóżku obowiązkowo mieści się narzuta, patchworkowe koce oraz wiele poduszek. To samo tyczy się kanapy (tapicerowanej) w salonie, do tego dochodzi stylowy dywan oraz kominek z wesoło trzaskającym ogniem.

W aranżacji wnętrza nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych, takich jak wazony z kwiatami, misy. Często korzysta się z pasiastych wzorów, w kratkę lub motywów kwiatowych, a w niektórych stanach mile widziane są również elementy rustykalne, takie jak skóra, ponadto kolorowe plakaty filmowe czy po prostu rośliny. Z lamp wybiera się raczej masywne żyrandole, czasem także tradycyjne tapety w paski czy stylową boazerię ścienną. To wszystko sprawia, że dom amerykański jest równie elegancki, co stylowy.

Ekskluzywność

Właśnie luksusu nie można odmówić amerykańskiej stylistyce – przejawia się ona m.in. w jakości użytych materiałów, niebanalnych kształtach i oryginalnych dodatkach. Szczególnie na południu USA będziemy mieli do czynienia z większą ilością drewnianych elementów, w cieplejszych rejonach pojawiają się płytki podłogowe. W Nowym Jorku wiele mieszkań jest aranżowanych w stylu glamour, ale także industrialnym; bardzo charakterystyczna jest sztukateria w białych odcieniach. Ze względu na ograniczoną przestrzeń pojawiają się wielofunkcyjne meble.

Otwarty układ pomieszczeń

Opisując styl amerykański, często sięga się po układ pomieszczeń typowych dla domów znajdujących się w USA, który mocno się różni od rozłożenia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Przejścia między salonem, jadalnią oraz kuchnią są przeważnie otwarte, rzadko wstawia się korytarze (chyba że na piętrze, do sypialni domowników).

Nieczęsto spotykane są również przedpokoje – zazwyczaj od razu wchodzimy do jadalni lub salonu. Większość łazienek jest bezpośrednio połączona z sypialnią. Pojawia się wiele funkcjonalnych mniejszych pomieszczeń, takich jak wnęka na garderobę w sypialni, spiżarnia przy kuchni i inne.

Nie tylko bujany fotel i patchworkowe koce

Jak widać powyżej, styl amerykański to nie tylko drewno, bujany fotel i patchworkowe koce. To również jasność wnętrza, nietypowy układ pomieszczeń czy ekstrawagancja. Warto wzorować się na tym stylu i kilka rozwiązań wykorzystać we własnym domu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*