Ogień strzelający w kominku, nad którym wisi głowa jelenia, obok wygodna kanapa i bujany fotel… Tysiące razy oglądaliśmy podobne obrazy w filmach i serialach. Styl amerykański, bo dzisiaj o nim mowa, nie jest jednorodny, istnieje w kilku odmianach, jednak pewne cechy go wyróżniają. Przedstawiamy 6, które najlepiej go charakteryzują.
W stylu amerykańskim po prostu wszystko musi być duże i w wielkiej ilości. Prócz rozległego układu pomieszczeń, również meble powinny być spore. Warto zauważyć, że Amerykanie wybierają większe rozmiary w porównaniu z europejskimi standardami. Dlatego w tym stylu koniecznie musi się znaleźć łóżko w rozmiarze king-size, lodówka z podwójnymi drzwiami, to samo tyczy się szaf czy kanap. W łazienkach preferowane są duże umywalki z ogromnym lustrem i marmurowymi blatami. W salonie nie może stać wyłącznie jeden fotel, tylko kilka i z pufami, a kuchnia potrzebuje tysięcy szafek i sprzętów AGD.
>> Zobacz też: Dekoracje naścienne w stylu nowojorskim
Wnętrza urządzone w tym stylu zdecydowanie tym się cechują. Domy w USA posiadają otwarte przestrzenie, dzięki czemu wydają się większe i pełne światła. Zazwyczaj salony połączone są z kuchnią, w której mieści się rozległa wyspa (najczęściej z blatem z marmuru lub granitu), a liczba sypialni i łazienek odpowiada liczbie domowników, nigdy nie zapominając o jednej dodatkowej dla gości.
Jasność zazwyczaj jest eksponowana poprzez jasne kolory ścian, skontrastowane z ciemną kolorystyką mebli, najczęściej drewnianych. W sypialniach często znajduje się okno z szerokim parapetem, które wykorzystywane jest jako dodatkowe siedzisko. W typowym stylu country odnajdziemy drewniane podłogi (i nie tylko), głowy zwierząt na ścianach, wielkie żyrandole i boazerię ścienną. Do tego rustykalny stolik kawowy, dywan ze skóry, poduszki imitujące futro oraz patchworkowy koc na krześle bujanym. Brzmi znajomo?
Styl amerykański to przede wszystkim przytulność jego wnętrza. Próbuje się je ocieplić poprzez jasność, elementy drewniane, ale także liczne dodatki. W sypialni na łóżku obowiązkowo mieści się narzuta, patchworkowe koce oraz wiele poduszek. To samo tyczy się kanapy (tapicerowanej) w salonie, do tego dochodzi stylowy dywan oraz kominek z wesoło trzaskającym ogniem.
W aranżacji wnętrza nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych, takich jak wazony z kwiatami, misy. Często korzysta się z pasiastych wzorów, w kratkę lub motywów kwiatowych, a w niektórych stanach mile widziane są również elementy rustykalne, takie jak skóra, ponadto kolorowe plakaty filmowe czy po prostu rośliny. Z lamp wybiera się raczej masywne żyrandole, czasem także tradycyjne tapety w paski czy stylową boazerię ścienną. To wszystko sprawia, że dom amerykański jest równie elegancki, co stylowy.
Właśnie luksusu nie można odmówić amerykańskiej stylistyce – przejawia się ona m.in. w jakości użytych materiałów, niebanalnych kształtach i oryginalnych dodatkach. Szczególnie na południu USA będziemy mieli do czynienia z większą ilością drewnianych elementów, w cieplejszych rejonach pojawiają się płytki podłogowe. W Nowym Jorku wiele mieszkań jest aranżowanych w stylu glamour, ale także industrialnym; bardzo charakterystyczna jest sztukateria w białych odcieniach. Ze względu na ograniczoną przestrzeń pojawiają się wielofunkcyjne meble.
Opisując styl amerykański, często sięga się po układ pomieszczeń typowych dla domów znajdujących się w USA, który mocno się różni od rozłożenia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Przejścia między salonem, jadalnią oraz kuchnią są przeważnie otwarte, rzadko wstawia się korytarze (chyba że na piętrze, do sypialni domowników).
Nieczęsto spotykane są również przedpokoje – zazwyczaj od razu wchodzimy do jadalni lub salonu. Większość łazienek jest bezpośrednio połączona z sypialnią. Pojawia się wiele funkcjonalnych mniejszych pomieszczeń, takich jak wnęka na garderobę w sypialni, spiżarnia przy kuchni i inne.
Jak widać powyżej, styl amerykański to nie tylko drewno, bujany fotel i patchworkowe koce. To również jasność wnętrza, nietypowy układ pomieszczeń czy ekstrawagancja. Warto wzorować się na tym stylu i kilka rozwiązań wykorzystać we własnym domu.