Co daje nawożenie?

Co daje nawożenie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami w ogrodzie oraz własnoręcznie wyhodowanymi warzywami, ziołami i owocami, to musisz odpowiednio zadbać o swoje roślinki. Jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji roślin jest bez wątpienia nawożenie. Na czym dokładnie polega nawożenie oraz co daje Twoim roślinom? Dowiedz się z tego artykułu!

Czym jest nawożenie?

Warto zacząć od wyjaśnienia i rozwiania wszelkich wątpliwości odnośnie tego, czym tak dokładnie jest nawożenie. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, ponieważ nawożenie to nic innego jak dostarczanie roślinom składników pokarmowych, niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju oraz poprawianie właściwości samej gleby. Dzięki dobrze dobranym nawozom jesteś w stanie zadbać o prawidłowy odczyn gleby, znacząco poprawić jej żyzność, a nawet zwiększyć wchłanialność wody. Skutkiem tych działań będą bujne, piękne rośliny oraz zdrowe rośliny, które staną się bardziej odporne na ataki szkodników. Ponadto dzięki nawozom rośliny mogą także stać się bardziej odporne na negatywne warunki atmosferyczne, na przykład przymrozki. 

Rodzaje nawozów

Warto pamiętać, że na rynku znajdziesz dużo różnych rodzajów nawozów oraz możesz spotkać się z różnymi metodami nawożenia. Co więc wybrać, aby mieć pewność, że pielęgnacja Twoich roślin będzie skuteczna? 

Najprostszy podział nawozów to dwie podstawowe kategorie, czyli nawozy mineralne i organiczne. Nawozy mineralne pozyskiwane są poprzez ingerencję człowieka, natomiast nawozy organiczne są w pełni naturalne i niezmodyfikowane – zaliczamy do nich między innymi kompostownik, obornik, nawóz ptasi i różne nawozy zielone. Ponadto nawozy mineralne możemy dodatkowo podzielić także na nieco dokładniejsze kategorie. Dzielą się one bowiem na uniwersalne, specjalistyczne, czyli do konkretnych gatunków oraz o spowolnionym działaniu. Możesz więc zdecydować się na przykład na nawóz wapienny lub nawóz magnezowy, które znajdziesz na stronie https://arkop.pl/

Ważny jest także sposób nawożenia. Możesz zdecydować się na nawożenie przedsiewne, czyli nawozić ziemię jeszcze przed posianiem nasion. Możesz też postawić na nawożenie siewne i pogłówne, czyli w trakcie wegetacji roślin. Do tego typu nawożenia zaliczane jest także nawożenie dolistne, czyli nakładanie nawozu na liście roślin. 

Pamiętaj także, że dobrym nawozem może być także to, co masz pod ręką. Rośliny uwielbiają bowiem nawozy z pokruszonych skorupek jaj, skórki od banana, wywaru warzywnego oraz z fusów, zarówno po kawie, jak i po herbacie. Dzięki takim domowym nawozom Twoje rośliny dostaną całą masę potrzebnych im witamin i minerałów.

Zdjęcie główne: pexels.com/Balazs Simon

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*