Modne dekoracje na ścianę w stylu rustykalnym

Modne dekoracje na ścianę w stylu rustykalnym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Styl rustykalny przeżywa ostatnio prawdziwy renesans. Może z racji tego, że kojarzy się z sielskością, jaka panowała w wiejskich domkach naszych dziadków. Jakie dekoracje w tym stylu warto wybrać?

Zanim zaczniemy od wybierania modnych dekoracji na ścianę w stylu rustykalnym, musimy wiedzieć, czym on się właściwie charakteryzuje. Otóż jego nazwa pochodzi z języka angielskiego, od słowa “rustic”, które jest synonimem słów ”wiejski” lub “swojski”. W Polsce taka stylistyka jest utożsamiana w głównej mierze z wystrojem chat z dawnych lat czy szlacheckich dworków. Charakterystyczne dla stylu rustykalnego są między innymi drewniane meble (które dziś również wracają do łask).  Drewno jest również bazą, jeśli chodzi o urządzanie czy dekorowanie wnętrz w stylu rustykalnym.

Nuta przeszłości połączona z powiewem natury, czyli jakie dekoracje w stylu rustykalnym wybrać?

Styl rustykalny wnosi do wnętrz pewną sielskość i spokój, choć niektórym kojarzy się ze zbytnim nagromadzeniem zbędnych bibelotów. To jednak tylko i wyłącznie od nas zależy, czy artystycznie „zagracimy” pomieszczenie. Obecnie wiele osób chce żyć w zgodzie z naturą, dlatego też chociażby zmienia styl odżywiania (nie je produktów odzwierzęcych), ubierania (wybiera tylko ekologiczne tkaniny) czy remontuje i urządza wnętrza swoich domów w taki sposób, aby propagować ideę “slow life”, w którą styl rustykalny świetnie się wpisuje.

>> Zobacz też: Podłoga w stylu rustykalnym – jaką wybrać?

Zanim zaczniemy dobierać dodatki na ścianę, musimy zastanowić się, jakie są właściwie główne cechy stylu rustykalnego. Chyba najistotniejszą kwestią w aranżacjach wnętrz w stylu rustykalnym jest oczywiście wybór naturalnych materiałów oraz tkanin.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, surowcem bazowym jest drewno, więc wiele aranżacji kręci się wokół niego. Choć meble są bardzo często malowane na biało, a to z racji tego, że biel bardzo dobrze komponuje się z beżami, w których są np. kanapy w pokoju dziennym.

W rustykalnym salonie możemy znaleźć też sporo mebli, które mają znaczną ilość półek, które są miejscem nie tylko dla książek, ale i wszelkich ozdób, chociażby figurek czy zastaw kuchennych. Tak, w stylu rustykalnym modne jest pokazywanie zastawy, a nie zamykanie jej w niewidocznym dla domowników czy gości miejscu, w kuchni.

Dekoracje na ścianę w stylu rustykalnym. Na co postawić?

Pamiętajmy o tym, że to zazwyczaj barwy, zapachy i właśnie dodatki aranżacyjne budują klimat danego wnętrza. Pamiętasz ogromne paprocie, które wisiały na ścianach w domu swoich dziadków? Takie kwiatki pasują doskonale do wnętrza w stylu rustykalnym. Podstawkę na doniczkę można wykonać z drewnianych palet, które pomalujesz później na biało. Zielona, ustawiona na nich paproć doda charakteru i sielskości kącikowi na ścianie. 

Na ścianę można też nakleić fototapetę w typowo rustykalnym stylu. Bardzo ciekawie wyglądają te, które przypominają kamienne ściany, ale są ułożone z drewnianych elementów. Na ścianach dobrze wyglądają również dekoracje w różnych wzorach czy printach.

>> Zobacz też: Moda na rustykalne drzwi przesuwne – zobacz najnowsze trendy!

Świetną i korzystnie wyglądającą dekoracją w stylu rustykalnym są też ścienne lustra w oprawach ze starego drewna, a także zawieszane na ścianach minimalistyczne, drewniane ozdoby. Ciekawie wyglądają również zdjęcia w grubszych ramkach albo krajobrazy, kolorystyką dobrane do dodatków znajdujących się w danym pomieszczeniu.

W kuchni, w ramach ozdoby ściennej możemy zawiesić chociażby drewniane chochle.

Jak widać, cały czas przeplata się motyw drewna, które można dopasować na wiele sposobów, a zawsze jest ono wyznacznikiem zarówno elegancji, jak i tego pierwotnego charakteru swojskości, z którym ma i powinien kojarzyć się właśnie styl rustykalny.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*