Dom w stylu dworkowym – przykładowe projekty

Dom w stylu dworkowym – przykładowe projekty
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu wiąże się z wieloma dylematami. Jednym z momentów, w którym musimy podjąć ważną decyzję, jest wybór stylu, w którym chcemy tworzyć nasze przyszłe lokum.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się domy w stylu dworkowym. Zobacz kilka przykładowych projektów takich budynków! 

Dom w stylu dworkowym – specyfika

Projektanci budujący domy w stylu dworkowym łączą nowoczesność i tradycję. Ich projekty są swego rodzaju inspiracją, a nawet często bezpośrednim nawiązaniem do starych polskich dworków. Z reguły domy, które budowane są w myśl stylu dworkowego, są parterowe. Sporadycznie można odnaleźć również budynki w tym stylu z poddaszem.

Cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną, która rzuca się w oczy w przypadku dworków, jest to, że ich wejście, czyli ganek, stanowi centralną część całego domu. Jest ono okazałe i przyciągające uwagę. Budynki te mają zwykle kopertowy albo dwuspadowy dach. Ważna jest tu też harmonia i detale.

Powierzchnia

Powierzchnia domów w stylu dworkowym jest uzależniona od danego projektu, rozmiaru działki oraz woli przyszłego właściciela. Z reguły domy te są niemalże rezydencjami. Z powodzeniem mogą w nich mieszkać duże rodziny. Wielu projektantów ze względu na potrzeby klientów dziś decyduje się jednak na mniejsze powierzchnie. 

Projekty dworków

Architekci co i rusz prześcigają się w tworzeniu projektów domów w stylu dworkowym. Z pewnością wynika to z tego, że dziś cieszą się one dużą popularnością. Połączenie tradycji i nowoczesności sprawia, że z chęcią budujemy swoje domy zgodnie z zasadami stylu dworkowego.

Tradycja i nowoczesność

Nawiązanie do tradycji, które wyraźnie widać we współczesnych dworkach, przekonuje i zachwyca wielu. Inspiracja starymi dworkami widoczna jest przede wszystkim w specyficznym, niezwykle wyrafinowanym planie wejścia. Z reguły mają one zdobienia kolumnowe, które są wsparciem dla zadaszenia, ale i akcenty architektoniczne, których prawdopodobnie nie spotkamy w żadnym innym stylu.

Dodatkowo specyficzna jest tu też bryła domu – symetryczna i zwarta. Budynki w tym stylu charakteryzują się też dużym rozbudowaniem w poziomie. Niewielka część dworków przeznaczonych dla jednej rodziny posiada jednak poddasze.

Detale, czyli podstawa

Kilka detali wykorzystywanych w projektach dworków czyni je absolutnie wyjątkowymi. Te, na które warto zwrócić uwagę, to okna ze szprosami lub po prostu drewniane okiennice. Często spotykane są też gzymsy, będące wykończeniem ścian, i kolumny, o których już wspominaliśmy.

Okna dachowe w kształcie oka wolego również stanowią ciekawe urozmaicenie projektów domków w stylu dworkowym. Taras to kolejna podstawowa przestrzeń dworków – służy on jako miejsce wypoczynku domowników i fantastyczne miejsce dla gości.

Harmonia

Harmonia, która w tym wypadku rozumiana jest jako całościowy układ domu i detali, to zdecydowanie podstawowa zasada tworzenia wszystkich projektów dworków. Dzięki swoistej powtarzalności, proporcji i odpowiedniemu ułożeniu rezydencje dworkowe wyróżniają się na tle wszystkich pozostałych.

Zdj. główne: Arvid Høidahl/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*