Jakie zalety ma pompa ciepła?

Jakie zalety ma pompa ciepła?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pompa ciepła jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem do domów. Jak jednak dokładnie działa taka pompa oraz czy warto zamontować ją w swoim domu? Poznaj wszystkie zalety pompy ciepła.

Pompa ciepła – czym jest?

Zacznijmy od tego, czym tak dokładnie jest pompa ciepła oraz jak wygląda jej działanie. Pompa ciepła to nic innego jak urządzenie, które korzysta z zasobów naturalnych, czyli tak zwanych odnawialnych źródeł energii. Jest to między innymi ciepło geotermalne, ciepło wód gruntowych i powierzchniowych, a także ciepło powietrza. W przypadku pompy geotermalnej energia pobierana jest z gruntu. W przypadku tej wodnej – oczywiście z wody. Natomiast w przypadku pompy powietrznej energia pobierana jest z powietrza na zewnątrz budynku. Mimo że temperatura wymienionych źródeł może nie wydawać się wysoka, to pompa ciepła, wykorzystując pewne naturalne zjawiska fizyczne, może bez problemu przekształcić zimno w ciepło lub na odwrót. Warto także zauważyć, że do tego procesu zużywa stosunkowo mało energii elektrycznej.

Bez względu na to, który rodzaj pompy wybierzesz, wszystkie działają identycznie: urządzenie odbiera energię z zewnątrz, a następnie przekształca ją w ciepło użytkowe, dzięki czemu zasila instalację grzewczą w Twoim domu. Jeśli zastanawiasz się więc, nad montażem tego typu rozwiązania, to koniecznie sprawdź stronę internetową https://columbusenergy.pl/dla-domu/pompy-ciepla/.

Zalety posiadania pompy ciepła w swoim domu

Wiesz już, jak działa pompa ciepła oraz jakie są jej rodzaje. Czy jednak warto zdecydować się na zamontowanie jej w swoim domu? Zdecydowanie warto. Pompa ciepła jest przede wszystkim najbardziej ekologicznym rozwiązaniem grzewczym. Obniża ona produkcję CO2, a dodatkowo umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych i nie emituje żadnych szkodliwych spalin w budynku.

Trzeba także zauważyć, że pompa ciepła posiada najwyższą klasę energetyczną zarówno wśród urządzeń grzewczych, jak i urządzeń do podgrzewania wody, co samo w sobie świadczy o korzyściach z jej posiadania. Ponadto, pompy ciepła są także rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ zapewniają niższe koszty eksploatacji niż na przykład kocioł gazowy, a podczas montażu odpadają koszty komina, instalacji gazowej, kotłowni i magazynu opału. Warto także  mieć na uwadze, że pompy ciepła znacząco zwiększają wartość budynku, w którym są zamontowane. Pamiętaj również, że pompy te są niezwykle proste w obsłudze i nie wymagają sporych nakładów, jeśli chodzi o przegląd lub serwisowanie.

zdj. główne: Mitchell Luo/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*