Oświetlenie mebli kuchennych – nowocześnie i funkcjonalnie.

Oświetlenie mebli kuchennych – nowocześnie i funkcjonalnie.
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja kuchni powinna łączyć w sobie wygodę, komfort a przede wszystkim funkcjonalność. Wszystkie te cechy powinny być także motywem przewodnim podczas przygotowania nowoczesnego oświetlenia.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Tradycyjnie oświetlenie kuchni skupia się na centralnym źródle światła, które zazwyczaj stanowił duży żyrandol. Choć to rozwiązanie wciąż pozostaje jednym z najbardziej praktycznych, warto zwrócić uwagę na jego minusy. Większość mebli kuchennych montuje się na jednej ze ścian, dlatego stojąc przy kuchennym blacie istnieje możliwość, że zasłonimy padające równomiernie światło. 

Bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać, skupiona wiązka nie dotrze do wszystkich zakamarków, można również zapomnieć o ekspozycji wyselekcjonowanych zastaw i akcesoriów kuchennych. Właśnie dlatego należy podzielić kuchnie na strefy i dopiero wówczas rozpocząć podróż po sklepach.

Oświetlenie blatów

Nowoczesne trendy skupiają się na równomiernym rozmieszczeniu świateł po całym pomieszczeniu, przy czym każdy kluczowy element powinien zostać dodatkowo oświetlony. Na szczególną uwagę zasługują tutaj miejsca, w których przygotowujemy żywność, czyli blaty, zlew oraz kuchnia indukcyjna. Większość osób już na etapie montażu decyduje się na najprostsze z możliwych rozwiązań, czyli szafki wiszące z wbudowanymi panelami LED. 

Jednak co w przypadku, gdy taki system nie okaże się wystarczający? Wówczas możemy przy pomocy taśmy montażowej zainstalować gotowe listwy zasilane prądem lub bateriami. W pierwszym przypadku dużym minusem będą widoczne kable i zajęte gniazdo, w drugim z kolei włączanie kilku niezależnych lampek może być bardzo irytujące. Nieco bardziej czasochłonnym rozwiązaniem będzie przerobienie instalacji w taki sposób, by kable zostały zamaskowane w listwach. Wszystko pozostaje w tym przypadku kwestią indywidualnej decyzji.

Oświetlenie stołu i wyspy kuchennej

Drugie najważniejsze miejsce w kuchni to stół, przy którym spożywamy posiłki. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż dekoracyjnej lampy tuż nad nim. W zależności od stylu aranżacji wnętrz mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości. 

Najnowszym trendem jest oświetlenie szynowe wzdłuż stołu, chociaż zdarzają się także fantazyjne lampy wiszące rodem z bilardowych klubów. Kluczem do sukcesu jest ciepłe światło w żółtych odcieniach, które potęguje wrażenie swobody i przytulnej atmosfery. 

Podobne rozwiązania proponowane są w przypadku kuchennych wysp, przy czym tutaj można zaszaleć – w modzie są lampy sterowane pilotem, co pozwala zmieniać nie tylko natężenie światła, ale też jego barwy. Wkrótce to rozwiązanie stanie się niemal tak powszechne, jak tradycyjne halogeny w łazience.

Co jeszcze może przydać się w nowocześnie oświetlonej kuchni?

Jeśli w przeszklonych szafkach mamy zastawę, którą chcielibyśmy wyeksponować, warto także pomyśleć o instalacji ledowych taśm. Zyskującą na popularności alternatywą dla podszafkowego oświetlenia stają się wieńce ledowe. Coraz częściej w polskich domach pojawiają się także ringi, żarówki stylizowane na żarnikowe modele czy fantazyjne kształty geometryczne zamknięte w kolorowym szkle rodem z czasów PRL.

Nowoczesne oświetlenie mebli kuchennych to przede wszystkim funkcjonalność i pragmatyczny design. Dzięki temu możemy cieszyć się swobodą i rodzinną atmosferą w kuchni, która z pewnością stanie się obiektem zachwytu zaproszonych gości.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mark McCammon

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*