Modny salon — jesienno-zimowe trendy

Modny salon — jesienno-zimowe trendy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Planując wystrój mieszkania, większość z nas stawia na ponadczasowe, sprawdzone rozwiązania. Koncepcja podążania za modą może się niektórym wydawać dość dziwna i niezbyt praktyczna. Nie jest to jednak prawda. Trendy w urządzaniu wnętrz powstają bowiem na podstawie realnych potrzeb i oczekiwań ich przyszłych użytkowników. Ich analiza pozwala także odkryć nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym mieszkanie będzie jeszcze wygodniejsze. Przyjrzyjmy się zatem modnym w 2022 salonom. Jakie są najciekawsze elementy propozycji projektantów i architektów wnętrz na aktualny sezon jesienno-zimowy?

Salon — przestrzeń naprawdę wielofunkcyjna

W modnych aranżacjach salonów nadal widać echa zmian w naszym trybie życia i pracy, jakie przyniosła pandemiczna rzeczywistość. Coraz więcej osób zaczęło pracować zdalnie; popularne stały się też różnego rodzaju kursy i webinary. Konieczne stało się takie planowanie wnętrz, by możliwe było stworzenie sprzyjającej takim zajęciom przestrzeni — często dla kilku osób naraz.

Obecnie wiemy też, jak ważne jest to, by nie było to prowizoryczne miejsce pracy przy stoliku kawowym lub stole w jadalni. Nieodłączną częścią nowoczesnego salonu w 2022 roku jest wydzielona przestrzeń z miejscem na choćby niewielkie biurko lub składany stolik. Najczęściej granica między strefą pracy a resztą salonu wyznaczona jest przy pomocy regałów lub mebli takich jak komody; czasem są one zastąpione przez dekoracyjne przepierzenia lub kompozycje wysokich roślin doniczkowych, które nadal królują w modnych salonach. Pozwala to w pewien sposób odgrodzić się skupionej osobie od otoczenia, a jednocześnie nie dzieli pomieszczenia w taki sposób, by sprawiało ono wrażenie mniejszego niż w rzeczywistości.

Powrót krągłości – salon w stylu retro

Meble o nieco zaokrąglonych kształtach są dobrze znane miłośnikom wnętrz w stylu retro. Obserwując najnowsze trendy w urządzaniu salonu, można zauważyć ich powrót. Ostre, surowe formy zastępowane są przez miękkie, delikatne linie. Obecnie projektowane w ten sposób są nie tylko fotele, kanapy czy pufy. Stół, szafka RTV lub komoda z przyjemnymi dla oka zaokrągleniami? Jak najbardziej!

Modna aranżacja salonu z wykorzystaniem tego typu elementów sprawia wrażenie bardzo nowoczesnej, ale jednocześnie w pewien sposób ponadczasowej. Krągłe meble pozwalają też podkreślić atmosferę wypoczynku i relaksu, sprawiając, że wnętrze wygląda na jeszcze bardziej przytulne. 

Co ciekawe, zaokrąglenia pojawiają się w meblach i dodatkach utrzymanych w różnych stylach. Idealne dla siebie propozycje znajdą zarówno miłośnicy designu retro, skandynawskiego czy minimalistycznego, jak i bardziej klasycznego. 

Modny salon — inspiracje z natury

W nowoczesnych aranżacjach salonów nadal obecny jest styl eko. Nie tylko w czystej postaci — jego elementy przenikają między innymi do wnętrz utrzymanych w estetyce japońskiej, skandynawskiej, a nawet industrialnej, która na dobre zagościła również w salonach. 

Przede wszystkim zauważalnie wzrosła popularność drewnianych dodatków i dekoracji; drewno pojawia się też na ścianach — w niczym nie przypomina jednak boazerii sprzed kilkudziesięciu lat. 

W nowoczesnym salonie można znaleźć również meble, dodatki i akcesoria wykonane z rattanu, liści bananowców, bambusa lub trawy morskiej. Do łask wraca również wiklina. Bardzo ważny jest jednak umiar — naturalne kolory drewna lub roślin przełamywane są najmodniejszymi kolorami. Pozwala to stworzyć harmonijne wnętrze bez efektu przesady — zarówno w przypadku dużych, otwartych przestrzeni, jak i niewielkich, nowoczesnych salonów w bloku.

Kolory na jesień i zimę w salonie

Niewiele zmieniło się w kwestii najmodniejszych kolorów. W nowoczesnej aranżacji salonu nadal mogą królować barwy ziemi, intensywne, ciemne odcienie lub delikatne pastele. Można jednak zauważyć, że te ostatnie przestają wysuwać się na pierwszy plan. Niewykluczone, że jest to zapowiedź powrotu neutralnych kolorów, takich jak szarość, beż, a przede wszystkim biel. 

Pastelowe barwy coraz częściej pojawiają się jednak… na sufitach. Można się spodziewać, że malowanie ich na kolorowo stanie się w nadchodzących sezonach pełnoprawnym trendem, który zostanie z nami na dłużej.

Jak widać, jesienno-zimowe trendy są bardzo różnorodne. To, co bowiem szczególnie podkreślane jest przez projektantów oraz pasjonatów wnętrz, to indywidualizm. Najważniejsze jest nie to, by podczas urządzania salonu zwracać uwagę na to, czy każdy dodatek jest zgodny z aktualną modą. Funkcje i wygląd wnętrza muszą być przede wszystkim dopasowane do osobistych potrzeb i upodobań.

Fot.: komfort.pl

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*