Jaki stelaż do łóżka wybrać? Podpowiadamy

Jaki stelaż do łóżka wybrać? Podpowiadamy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiedni stelaż do łóżka pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale wpływa też na komfort naszego snu. Jaki więc wybrać, by był naprawdę dobry?

Często słyszymy, jak ważna po całym dniu pracy jest regeneracja i odpowiednia ilość snu. Jednak przesypianie 8 godzin gdziekolwiek nie zapewni nam w 100% dobrej formy i wypoczynku. Istotny jest także odpowiedni materac i stelaż. O tym ostatnim nie zawsze się pamięta, a przecież to jest bardzo ważny element łóżka, na którym śpimy! Jak więc dobrać odpowiedni stelaż i na co się zdecydować? Podpowiadamy.

Stelaż – dlaczego trzeba zwrócić na niego uwagę?

Po pierwsze stelaż do łóżka powinien być stabilny. Ta konstrukcja zapewnia komfort korzystania z materaca, bo sprawia, że ten nie przesunie się, gdy śpisz. Nie musisz się także martwić o to, że w środku nocy coś się zapadnie. Poza tym stelaż pełni zadanie „podtrzymywacza” ciężaru, jakim są nasze ciała. Rodziny z dziećmi szczególnie powinny wziąć sobie do serca naszą radę, bo przecież które dziecko nie lubi skakać po łóżku? I właśnie dlatego stelaż, na którym kładziemy materac, powinien być podstawą łoża, które sobie wybieramy do sypialni.

Model stelaża, na który się zdecydujemy, dba także o naszą sylwetkę podczas spania, co przekłada się na nasze samopoczucie, wyspanie oraz na brak bolesnych dolegliwości po wstaniu.

Jak wybrać dobry model stelaża?

Jak zwykle warto na samym początku uzmysłowić sobie to, iż stelaż, tak jak materac, jest zakupem na lata. Przemyślcie sobie, ile możecie przeznaczyć na taki wydatek. Warto jednak zdecydować się na lepszą jakość i konstrukcję. Zazwyczaj spotkacie się z gotowymi modelami: stelaż+materac, ale te dwa elementy można też dobrać oddzielnie.

Kolejną sprawą jest opcja z funkcją regulowania lub bez. Większość pewnie skusi się na klasyczny model stelaża.Do takiej konstrukcji jest mnóstwo rodzajów materacy i jest to zdecydowanie tańsza opcja.

Do fanów nowinek technologicznych może przemówić stelaż z funkcją regulowania. Istnieje możliwość regulowania ręcznego i elektrycznego. Pozwala to na podnoszenie zagłówka i podnóżka, dzięki czemu doskonale ustawimy sobie pozycję łóżka do własnych potrzeb. 

Należy pamiętać, że modele regulowane muszą mieć dobrze dobrany materac. I tu sprawdzają się materace wykonane z pianki, które są elastyczne i doskonale dopasują się do regulowanego stelaża. Dla osób starszych czy schorowanych model z funkcją regulowania będzie strzałem w dziesiątkę.

Stelaż drewniany czy metalowy?

Na cenę stelażu wpływa materiał, z którego został wykonany. Mogłoby się wydawać, że metal będzie bardziej trwały i solidniejszy, ale drewno także doskonale sprawdzi się w tej roli. W sklepach stelaże w większości wykonane są z drewna. Najczęściej są to konstrukcje z drewna bukowego (najlepszy surowiec), brzozowego, sosnowego (najmniej solidny materiał). Jeżeli zdecydujesz się na drewniany stelaż, jego dodatkową zaletą jest fakt, iż unikniesz niechcianych dźwięków, m.in. skrzypienia. Wybór odpowiedniego modelu jest zależny od Twoich własnych potrzeb. Jednak nie wolno zapomnieć o tym, że stelaż, jak i materac jest inwestycją na lata.

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*