Od kilku lat beton dekoracyjny jest na topie, jeśli chodzi o materiały do wykończenia wnętrz w nowoczesnym stylu. Świetnie wypada zarówno w salonie, jak i w łazience czy w kuchni. Czasem rodzą się jednak wątpliwości co do tego, z jakim stylem dobrze będzie współgrał.
Przynajmniej w swojej podstawowej, szarej formie, płyty wykończeniowe z betonu mogą tworzyć dobrą bazę dla różnych aranżacji wnętrz. Jego neutralny kolor sprawia, że materiał ten nie będzie pięknie współgrał z innymi kolorami, tworząc dla nich idealną bazę. Beton dekoracyjny może stanowić tło dla ciekawych elementów wystroju.
Beton architektoniczny świetnie komponuje się w loftach, czyli przestronnych mieszkaniach o wysokim standardzie, które urządzono w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych. Dobrze pasuje do ich surowej elegancji i chłodnego klimatu.
Surowy charakter stylu industrialnego łatwo jest osiągnąć właśnie dzięki zastosowaniu we wnętrzu elementów z betonu – choćby wielkoformatowych płyt wykonanych z tego materiału.
Oczywiście nie stworzą loftowego klimatu same. Warto więc stosować elementy z betonu wraz z czerwoną cegłą, która urozmaici wygląd wnętrza. Można też postawić na drewniane meble. Ciekawym dodatkiem pozostają metalowe lub wykonane ze starej belki żyrandole, które można wykonać samemu.
Ascetyczny wygląd szarych płyt z betonu pozwala również na to, aby były stosowane w ramach aranżacji minimalistycznych. Uczynią je ciekawszymi, jednocześnie nie będą zaburzały harmonii poprzez wprowadzenie jaskrawych kolorów.
Coraz większa popularność różnych odcieni szarości we wnętrzach sprawia, że beton architektoniczny już od kilku sezonów jest tak popularny.
Specyficzny rodzaj minimalizmu i dążenie do stosowania naturalnych materiałów to charakterystyczne elementy stylu skandynawskiego. Płyty betonowe, choć nie do końca spełniają kryterium naturalności, i tak są często spotykanym elementem we wnętrzach w stylu skandynawskim. W szwedzkiej odmianie tego stylu występują obok siebie i przeplatają się takie materiały jak drewno, len, wełna i beton architektoniczny. Sztuką jest nadanie poszczególnym elementom właściwych proporcji. Przy łóżku pokrytym naturalnymi tkaninami i drewnianej podłodze świetnym rozwiązaniem może się okazać betonowa ściana.
Zdarza się, że płyty z betonu architektonicznego barwione są tak, aby odbiegały nieco od zwyczajnej szarości. Można więc znaleźć produkty o kolorze definiowanym jako, np. ‘’cegła’’, ‘’antracyt’’ lub ‘’saharyjska biel’’. Spotyka się też propozycje mieniące się złotem.
Warto również dodać, że betonowe płyty pozwalają nam na wyłożenie nimi dowolnej przestrzeni. Może to być cała ściana, ale wcale nie jest to konieczność, zwłaszcza gdy decydujemy się na standardowy, szary odcień. Pozostałą przestrzeń możemy pokryć wybranym przez siebie kolorem.
W praktyce beton architektoniczny nie musi zdobić jedynie ściany oraz podłóg. Dobrym przykładem są wykonane z tego wytrzymałego i ognioodpornego materiału obudowy kominkowe. Dzięki takiej okładzinie istnieje szansa na przemycenie kominka do industrialnego wnętrza.