Niektórzy rodzice podają w wątpliwość to, czy minimalizm w pokoju dziecka jest w ogóle możliwy. W praktyce tak zaprojektowany pokój ma wiele zalet – zarówno dla nas, jak i dla maluchów. Oto kilka praktycznych uwag na temat minimalizmu idealnego do pokoju dziecięcego.
Bogato urządzone i wyposażone wnętrza pokojów dziecinnych wciąż są w naszym kraju popularne. Takie aranżacje zdobyły szczególne uznanie latach 90., gdy ‘’zachłysnęliśmy się’’ wolnym rynkiem i powszechnością towarów – również tych przeznaczonych dla najmłodszych. Dlaczego minimalizm również jest atrakcyjny? Nie tylko z powodu wygody, jaką daje takie wnętrze przy sprzątaniu i porządkowaniu dziecięcych rzeczy. Pozwala on również na to, aby dziecko łatwiej nauczyło się porządku i nie przywiązywało się do rzeczy materialnych.
Należy pamiętać, że nie tylko możliwość łatwego zorganizowania i uporządkowania przestrzeni jest zaletą minimalizmu w pokoju dziecka. Liczy się również to, że takie wnętrze możemy łatwo modyfikować i wraz z rozwojem dziecka nieco zmieniać jego wygląd.
Minimalizm polega na jak największym ograniczeniu otaczających nas rzeczy. Nie może stać się jednak tak, że to tylko rodzice będą wybierać zabawki, które pozostaną do dyspozycji malca. Pamiętajmy, że pomimo decyzji o minimalistycznej aranżacji wnętrza, będzie ono należało do dziecka. To ono powinno czuć się w nim komfortowo.
Założenie, że aranżacja dziecięcej przestrzeni wykonana zostanie w duchu minimalistycznym, niekoniecznie oznacza, że pokój będzie ubogo wyposażony. Najważniejszym zadaniem jest uporządkowanie przestrzeni i korzystanie tylko z tych przedmiotów, które akurat są używane np. do zabawy. Warto więc, aby znajdowało się w nim wiele schowków. Dziecko powinno być stopniowo przyzwyczajane do tego, aby odkładać rzeczy na swoje miejsce. Typowo minimalistyczne będą w pokoju dziecięcym szafy wnękowe i schowki wtopione w przestrzeń, niemal niezauważalne.
Utrzymanie pokoju dziecięcego w minimalistycznym stylu może być łatwiejsze wówczas, gdy dużą ilość zabawek, sprzętów lub przyborów plastycznych zastąpimy znacznie mniejszą liczbą przedmiotów, ale znacznie lepszej jakości. Powinniśmy również w takiej sytuacji nauczyć dzieci oszczędności i dbania o wyposażenie, co może tylko zaprocentować właściwymi postawami u dziecka w przyszłości.
Na koniec wypada raz jeszcze powrócić do tematu zabawek. Wiadomo, że cieszymy się, gdy nasza pociecha dobrze się bawi i staramy się dostarczyć jej zróżnicowanych zabawek. Zwykle wybierane są one przy tym w zgodzie z gustem i zainteresowaniami dziecka. Pamiętajmy, że różnorodność zabawek jest jednym z elementów, który wspiera rozwój dziecka od najwcześniejszego etapu. Z tego powodu dobrze zapewnić dziecku różnorodne zabawki. Minimalizm można wykorzystać do tego, aby zabawki nie były porozrzucane po pokoju. Wystarczy wstawić do niego kosze lub walizki, które rewelacyjnie zagospodarują przestrzeń i wprowadzą ład i porządek. Unikniemy przy tym naiwnego przeświadczenia, że zabawki wystarczy ustawić na półce – dzieci niekoniecznie chcą słuchać takich zaleceń. Wrzucenie ich do kosza przyjdzie im łatwiej.