Geometryczne lampy – kwintesencja loftu

Geometryczne lampy – kwintesencja loftu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiszące lampy geometryczne to idealny element wyposażenia loftów. Sprawdzą się zarówno w salonie, kuchni, jak i sypialni. Podpowiadamy, jakie lampy warto wybrać, by były kwintesencją wystroju.

Loft to mieszkanie najczęściej urządzane w miejscu dawnych pomieszczeń przemysłowych, na przykład starych fabryk. Charakterystyczną cechą tego typu lokum jest duża i otwarta przestrzeń, z industrialnymi meblami i często przeszklonymi ścianami. Lofty znane są ze swojej dużej funkcjonalności, głównie z racji tego, że pomieszczenia są dość spore i niezwykle przestronne. Cegła, beton czy coraz częściej też drewno – to materiały budowlane i konstrukcyjne, które możemy obserwować w „odkrytych” wnętrzach loftów. 

Współczesne budownictwo pokochało na nowo styl industrialny i ochoczo oferuje swoim klientom właśnie takie mieszkania. Ale jak właściwie urządzić to wnętrze? – przed takim dylematem staje wielu nabywców loftów.

Wnętrze industrialne – jak je urządzić?

Czerwona cegła – to był główny element budulcowy pomieszczeń przemysłowych pod koniec XIX wieku, ale moda na urządzanie mieszkań w industrialnym klimacie narodziła się na początku XX wieku wśród paryskiej bohemy, a nieco później zawojowała Nowy Jork i pozostałe regiony świata. Zaczęto masowo przerabiać stare fabryki czy magazyny na pomieszczenia mieszkalne.

>> Zobacz też: Jak uatrakcyjnić loftowe wnętrza?

Przestronne przestrzenie, wysokie sufity, wszechobecna cegła – ludzie oszaleli na punkcie loftów i wśród niektórych ta miłość do przemysłowego stylu trwa do dziś. Choć obecnie to konstrukcje betonowe wiodą prym w loftowym wnętrzu, ale oczywiście nie może zabraknąć też elementów ceglanych.

Beton to wbrew pozorom świetny materiał budowlany, który dzięki swojej neutralnej barwie doskonale współgra z innymi materiałami aranżacyjnymi wykorzystywanymi przy wykańczaniu loftów – jak chociażby stal, szkło czy drewno. Poza tym jest to budulec trwały, odporny na wszelkie zniszczenia, a przez niektórych uważany nawet za niezniszczalny.

Wielu zwolenników aranżacji w stylu industrialnym uważa, że piękno loftów opiera się na tym, co surowe i przez niektórych uważane za niedokończone. To duża przestrzeń gra w lofcie pierwsze skrzypce, pomieszczenia są też bardzo przeszklone, co dodaje im jeszcze większej “objętości”.

Bardzo ważnym elementem aranżacyjnym w takim lokum są lampy, które ubogacają loftowe wnętrze. W stylu industrialnym najpopularniejsze są te o geometrycznych kształtach. 

Geometryczne konstrukcje w industrialnej przestrzeni

Lampy, żyrandole, świetlne konstrukcje, proste geometryczne formy na wzór retro, ale o charakterze industrialnym – takie oświetlenie nadaje loftowym wnętrzom wyrazu. Wybór lamp jest naprawdę szeroki. Na rynku dostaniemy ich przeróżne kształty, na przykład niestandardowo wyglądające figury, jak odchylone sześciany czy romby, które wpasują się w każdą aranżację industrialnego wnętrza.

Jeśli chodzi o kolor, to ponadczasowa czerń będzie zawsze dobrym wyborem, ale można też pójść w nieco odważniejsze tony i wybrać np. lampy z czerwonymi dodatkami. To już zależy od tego, w jaki deseń dobraliśmy inne dodatki do danego pomieszczenia.

Taka industrialna lampa z pewnością wniesie do naszego loftowego wnętrza przyjemną i klimatyczną atmosferę. Warto pamiętać też o tym, że geometryczna lampa w stylu loft perfekcyjnie wpisuje się w obecne trendy projektowania wnętrz.

Wiszące czy stojące? To już zależy od naszej indywidualnej koncepcji, jednak w dużej do zagospodarowania przestrzeni zdecydowanie lepiej wyglądają i sprawdzają się geometryczne lampy wiszące. Podkreślają one wówczas optyczne wrażenie wymiarowości danego pomieszczenia.

Pamiętajmy o tym, że gdy decydujemy się na zakup elementów oświetlenia do loftu, musimy zawczasu pomyśleć, w jaki sposób wizualnie połączy się ono z wystrojem naszego wnętrza. Geometryczne lampy wiszące w stylu industrialnym to dobre wykończenie minimalistycznych, ale też i nowoczesnych mieszkań o surowej, przemysłowej aranżacji.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*