Artykuł sponsorowany
Zamiast kupować nowe meble, coraz więcej osób decyduje się na zmianę wyglądu tych, które już posiada. Chcesz samodzielnie zmienić design mebli? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Najprostszym sposobem na zmianę wyglądu mebli będzie ich pomalowanie. Pozwoli to nadać im nowe życie, a poza tym może się to okazać ciekawy sposób na spędzenie czasu.
Przed rozpoczęciem malowania konieczny będzie papier ścierny. Trzeba użyć go, żeby zmatowić powierzchnię. Następnie należy oczyścić meble z powstałego pyłu i odtłuszczenie, z użyciem na przykład płynu do naczyń. Jeśli stara powłoka nadal znajduje się na meblu, trzeba usunąć ją z użyciem skrobaka. Przed rozpoczęciem malowania meble warto jest rozłożyć do możliwie najprostszej postaci.
W pierwszej kolejności najlepiej jest użyć farby podkładowej, dzięki której właściwa farba będzie się lepiej utrzymywać. Następnie można nakładać farbę w wybranym kolorze. Żeby mieć pewność, że kolor będzie równomierny, najlepiej jest malować meble cienkimi warstwami, kolejne nakładając dopiero po zupełnym wyschnięciu.
Często decydujemy się na przerobienie mebli z okleiny. Do takich najlepiej sprawdzą się przykładowo farby akrylowe do drewna i metalu. Najlepiej jest stosować je do mebli niezbyt często używanych. Takie farby da się rozcieńczyć w wodzie i, co ważne, są one bezpieczne dla zdrowia. Jednocześnie zapewniają dobrą trwałość i krycie. Na meblach mocniej eksploatowanych lepiej sprawdzą się z kolei farby olejne.
Zamiast farby można postawić również na okleinę. Powinna być ona elastyczna i samoprzylepna, bo dzięki temu montaż i późniejsze użytkowanie mebli będzie łatwiejsze. Zbyt sztywne okleiny nie nadają się do dużych powierzchni, zwłaszcza pionowych.
Wygląd mebla może zmienić nawet najprostsza rzecz. Jeśli więc nie chcesz całkowicie zmieniać designu ulubionego mebla, postaw na mniejsze akcesoria meblowe. Możesz na przykład zmienić nóżki przy stole albo krzesłach czy też uchwyty do mebli kuchennych. Jeśli zdecydujemy się na nowe akcesoria, warto zadbać o to, żeby dopasowane były stylistyką do aranżacji całego wnętrza. Ważna jest kolorystyka mebla i nowych akcesoriów, ale także ich styl. Nowe uchwyty powinny pasować do innych, które już znajdują się w danym pomieszczeniu. Najczęściej wymiana klamek czy uchwytów nie sprawia większych trudności.
Warto zdecydować się także na zmianę tylko części mebla. W takiej sytuacji niezbędne będą akcesoria, które pozwolą na bezproblemowe działanie mebli, jak na przykład prowadnice do szuflad. Do drewnianych mebli świetnie pasują różnego rodzaju metalowe elementy. Nawet zawiasy mogą sprawić, że komoda będzie prezentowała się w zupełnie inny sposób. Można zdecydować się również na demontaż drzwiczek i zamianę zamkniętego mebla na otwarty.
Bardzo dobrym sposobem na zmianę designu starych krzeseł, sof czy foteli jest zmiana ich obicia. Nowa tkanina może zupełnie zmienić charakter mebla i całego wnętrza. Wybierając tkaninę obiciową należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze jest to, jak często będziemy korzystać z danego mebla. Grubość tkaniny ma wpływ na to, jak wytrzymała ona jest. Warto zwrócić także uwagę na to, czy materiał jest odporny na różnego rodzaju zabrudzenia i ścieranie.
Oprócz tego, tkanina powinna być odporna na blaknięcie i rozciąganie. Dobrze byłoby, gdyby łatwo było ją czyścić. W przypadku wyboru materiału na obicie istotne jest także to, czy jest antybakteryjna. Najczęściej wybieranymi tkaninami są welur, plusz czy skaj.
Zdj. główne: Nathan Oakley/unsplash.com