Jak urządzić nowoczesny ogród?

Jak urządzić nowoczesny ogród?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesny ogród to nie tylko taki, który podlega najnowszym trendom odnośnie do doboru roślin i stylizacji. Liczą się również szczegóły – rozwiązania, które pomagają uzyskać świetny efekt przy możliwie małym nakładzie sił i czasu. Oto wyznaczniki ogrodowej nowoczesności. 

Ogród nowoczesny, czyli jaki?

Większość nowoczesnych aranżacji ogrodów cechuje dążenie do prostoty. Minimalistyczne założenia odnoszą się do poszczególnych elementów kompozycji, czyli roślin, kolorystyki i wyposażenia. Przede wszystkim stawia się na geometrię; struktura nasadzeń ujęta jest w ramy ścieżek i obrzeży – tak, aby łatwiej było zapanować nad całością. Jest to miejsce, w którym panuje ład i właściwy porządek.  

Ogród nowoczesny, czyli miejsce wypoczynku

Ogród zaaranżowany w nowoczesnym stylu ma nie tylko pięknie wyglądać i zdobić przydomową przestrzeń, ale też mieć funkcje czysto użyteczne. Jego zadaniem jest dostarczanie domownikom i ich gościom miejsca wspólnych spotkań i okazji do biesiadowania na świeżym powietrzu na łonie natury. Bardzo ważne jest więc jednoznaczne wydzielenie strefy wypoczynkowej z altaną, stołem i siedzeniami, gdzie można rozpalić grilla lub wypić poranną kawę. Ważna jest także mała architektura ogrodowa w postaci kamiennego grilla lub oczka wodnego.

Jakie rośliny do nowoczesnego ogrodu?

Praktyczny charakter takiej aranżacji sprawia, że najczęściej wybiera się zieleń, która nie jest trudna w pielęgnacji, nie wykazuje więc wielkiej wrażliwości na warunki pogodowe, dobrze toleruje przycinanie i nie tworzy ryzyka rozrośnięcia się ponad miarę. Kolorystyka jest stonowana. Niekiedy dąży się do nadawania roślinom wybranych form poprzez przycinanie. Granice poszczególnych nasadzeń są wyraźnie zaznaczone dzięki używaniu obrzeży trawnikowych różnego rodzaju. Sama powierzchnia trawnika z reguły ulega zmniejszeniu. Wbrew pozorom zadbanie o dobrą jakość trawnika wymaga nakładu czasu i środków. Zamiast tego inwestorzy decydują się na pokrycie dużej części przestrzeni drobnymi kamyczkami, aby całość wymagała mniej zachodu.

Monochromatyczne kompozycje roślinne

W nowoczesnym ogrodzie rosnące obok siebie rośliny ujęte są w wyraźne ramy stworzone z obrzeży. Naturalnym działaniem w takim przypadku jest chęć uporządkowania nasadzeń w taki sposób, żeby tworzyły jednokolorowe lub jednolite (w przypadku roślin, które nie kwitną) wyspy roślinności. Wybiera się przy tym rośliny, które nie wymagają drastycznej ingerencji w przyrodę w kontekście stosowania nawozów i oprysków. Ważne, aby były odporne na choroby i niskie temperatury. Chętnie widziane są w takich ogrodach gatunki zimozielone, które cieszą oko przez cały rok. 

Wyraźnie wydzielone ścieżki

W nowoczesnym ogrodzie idea porządku dotyczy również ścieżek, które mogą być w różny sposób zaaranżowane, ale zawsze są utwardzone i wyraźnie zaznaczone. Można do tego użyć kamieni wysypanych pomiędzy obrzeżami lub wsypanych w geokratę. Inne pomysły to np. mix drobnych kamieni i płyt betonowych lub płyty stanowiące imitację pni drzew. 

Ekologiczne materiały

Jednym z wymiarów nowoczesnych aranżacji ogrodowych jest dążenie do tego, aby wykorzystywane materiały nie były szkodliwe dla środowiska. Dobrze, żeby było możliwe ich powtórne przetworzenie lub pochodziły z recyklingu. Chętnie stosuje się więc naturalny kamień, drewno, cegłę lub szkło.

Oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie

Pamiętajmy, że ideą nowoczesnego ogrodu jest to, aby służył za miejsce wypoczynku również po zapadnięciu zmroku. Należy więc zadbać o jego dostateczne oświetlenie. Dotyczy to przede wszystkim strefy wypoczynku, ale LED-owe oświetlenie solarne można wkomponować w całą przestrzeń przydomowej zieleni. Może być przy tym stosunkowo zróżnicowane; oprócz lamp i latarni, na klientów czekają girlandy, cotton balls, kinkiety lub niewielkie lampiony i pochodnie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*