Jak zaprojektować poddasze? 8 głównych zasad

Jak zaprojektować poddasze? 8 głównych zasad
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poddasze coraz częściej jest wykorzystywane jako w pełni użytkowa część domu. Zdarza się, że lokuje się w tym miejscu nawet kuchnię. Projektując je, trzeba bezwzględnie mieć na celu ułatwienie jego użytkowania po wykończeniu domu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy znajdą się tam często uczęszczane pomieszczenia. Oto 8 ważnych zasad, które trzeba uwzględnić. 

Dlaczego warto zastanowić się nad projektem poddasza?

Często wydaje nam się, że dużo czasu trzeba poświęcić pomieszczeniom takim jak salon, kuchnia lub łazienka. Ich projekty z reguły gruntownie analizujemy i poddajemy wielokrotnym namysłom, żeby były w przyszłości funkcjonalne i odpowiadały naszym oczekiwaniom. Co z poddaszem?

Najważniejsze funkcje poddasza

Przede wszystkim rozróżniamy dwa typy poddasza:

  • użytkowe – przewidziane na wykorzystanie do codziennego użytkowania pod postacią sypialni, pokoi dziennych, kuchni, ale też pomieszczeń technicznych i gospodarczych. Mają tutaj przebywać ludzie, konieczne jest więc docieplenie i odpowiedni sposób wykończenia;
  • nieużytkowe – nie jest przeznaczone do przebywania w nim ludzi, ale służy jako przestrzeń dla więźby dachowej, tutaj znajdują się też kanały wentylacyjne. Nie musi być docieplane i wykończone. 

Czy poddasze nieużytkowe również warto dobrze zaplanować?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Budując nowy dom, powinniśmy dążyć do zapewnienia sobie maksymalnie dużej swobody wyboru w przyszłości. Może się zaś okazać, że za 10 lub 15 lat będą nam potrzebne dodatkowe pomieszczenia. Perspektywa kosztownej rozbudowy domu nie jest najbardziej optymistyczna dla stanu naszego portfela. Odpowiednio zaprojektowane poddasze można zaś będzie przekształcić i wykończyć mniejszym nakładem środków. 

O czym warto pamiętać? 8 kluczowych rad przy projektowaniu poddasza 

  1. Pamiętaj o wymaganiach technicznych dla poddasza użytkowego

Poddasze użytkowe musi spełniać wymagania natury prawnej, ale przede wszystkim być bezpieczne dla użytkowników. Strop musi być mocny i wytrzymały, aby w przyszłości mógł znieść dodatkowe ciężary. Trzeba też zadbać o stałe schody, przegrodę od palnych części dachu i średnią wysokość pomieszczeń na poziomie 2,2 m. Trzeba też umożliwić docieplenie i doprowadzić instalację elektryczną. 

  1. Wybierz projekt dachu, który będzie sprzyjać aranżacji poddasza

Poleca się dach dwuspadowy, gdzie optymalne nachylenie połaci wynosi od 35 do 45 stopni. Z reguły mniej typowy kształt dachu przekłada się na utratę cennej powierzchni poddasza do użytku lub chociaż trudności w późniejszej aranżacji tej przestrzeni.

  1. Zadbaj o wysokość ścianki kolankowej

Dlaczego jest to takie ważne? Z dwóch powodów:

  • wysokość ścianki kolankowej ułatwia lub utrudnia zagospodarowanie przestrzeni poddasza,
  • wysokości ścianki kolankowej nie można podnieść bez ingerencji biura architektonicznego.

Wprawdzie za optymalną wysokość uważa się 110 lub 120 cm, ale czasem przekłada się to na nieproporcjonalność bryły budynku. Alternatywą jest niższa ścianka kolankowa, która sprawi jednak, że przestrzenie przy połaciach będą zbyt niskie dla ich wykorzystania. Przełoży się to na straty powierzchni. 

  1.  Postaw na nachylenie połaci 35 – 45 stopni

Dlaczego akurat takie? Umożliwia kompromis pomiędzy uzyskaniem dogodnej do zagospodarowania przestrzeni poddasza a tym, żeby nie zwiększać wysokości budynku. Zachowa on ładną, proporcjonalną bryłę.

  1.  Zadbaj o wyodrębnienie odpowiednio dużych pomieszczeń

Dbanie o podziały konstrukcyjne pozwalają na to, żeby w przyszłości cieszyć się odpowiednio przestronnymi pomieszczeniami na poddaszu. Sufity nie powinny mieć w nich wielu płaszczyzn, co prezentuje się bardzo źle, chaotycznie i nieprofesjonalnie. 

>> Zobacz też: Złoto i metalowa czerń – połączenie do eleganckich wnętrz

  1.  Zadbaj o dobrą wielkość okien połaciowych

Przyjmuje się, że ich wielkość powinna być tak wielka, by swoją powierzchnią zajmowały pole równe ⅛ części podłogi. Dzięki temu będzie możliwe właściwe doświetlenie pomieszczeń. 

  1.  Pamiętaj o tym, aby elementy więźby dachowej były estetycznie wykonane

Pozwoli to na ich wyeksponowanie, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie ciekawej stylizacji. Z reguły nie zaleca się prezentowanie w takim miejscu nadmiernej ilości drewna, ale przy niestarannie wykonanej więźbie trzeba będzie ją całą skryć pod płytami karton-gips. 

  1. Zadbaj o wentylację pomieszczenia, w którym będzie usytuowana kuchnia

Wentylacja grawitacyjna często nie jest w takich przestrzeniach możliwa do zamontowania. Bez wentylacji grozi nam jednak zawilgocenie. Trzeba stosować wywiewki wentylacyjne lub posłużyć się wentylatorami.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*