Jak zaprojektować spójne wnętrze?

Jak zaprojektować spójne wnętrze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy marzy przede wszystkim o funkcjonalnym wnętrzu. Co zrobić, by właśnie takie było? Warto stosować się do kilku zasad.

Urządzanie nowego domu/mieszkania to nie lada wyzwanie, niosące ze sobą nutkę ekscytacji, ale też i obawy, czy efekt końcowy będzie spójny. Wiele osób chce, aby styl całego wnętrza był kompatybilny, tworzył zgraną całość. Każde pomieszczenie wyglądające jak z przysłowiowej „innej bajki” jest w dzisiejszych czasach synonimem kiczu. Obecnie w projektowaniu wnętrz stawia się na minimalizm, który zawsze będzie wyglądał ponadczasowo i oryginalnie.

Spójność we wnętrzach – jak i dlaczego warto ją zachować?

Już na etapie projektowania wnętrz do naszego nowego lokum powinniśmy mieć na względzie to, by zachowana była spójność. Pamiętajmy o niepodważalnym fakcie, a mianowicie o tym, że jeśli każde z domowych pomieszczeń jest urządzone w innym stylu, to wystrój całego mieszkania traci znacznie na atrakcyjności. 

Jak podkreślają projektanci i dekoratorzy wnętrz to właśnie spójna aranżacja nadaje pomieszczeniom wrażenie szyku, pokazuje, że domownicy dokonali przemyślanych wyborów. Co więcej, w kompatybilnych ze sobą wnętrzach pod względem wystroju czujemy się znacznie lepiej, niż w tzw. „artystycznym nieładzie”.

W jaki sposób stworzyć spójne wnętrze? Jest na to kilka sposobów:

I. Patrz na swoją domową przestrzeń całościowo

Jeśli chcemy stworzyć spójne wnętrze, musimy patrzeć na nie jak na otwartą przestrzeń. Nie możemy rozważać aranżacji, oddzielając pomieszczenia i klasyfikując je jako poszczególne byty. 

Oczywiście nie chodzi o to, by każde z wnętrz było kalką poprzedniego, ponieważ uzyskamy wówczas efekt odwrotny do zamierzonego. Ale już na etapie wizualizacji/projektowania warto obrać jeden styl aranżacyjny.

II. Postaw na elementy wspólne w aranżacji

Dobrze byłoby, aby poszczególne elementy wyposażenia ze sobą współgrały. Nie muszą być identyczne, np. nie trzeba w kuchni i salonie malować ścian w tym samym kolorze, ale można dobrać odcień z tej samej gamy kolorów. Warto jest postawić za to na jednolite posadzki w poszczególnych wnętrzach. Taki trik na zachowanie spójności we wnętrzach sprawdzi się zwłaszcza na niewielkich metrażach. Chodzi o posadzki w pokojach – wiadomo, że z racji na inne przeznaczenie łazienki i kuchni, do tych pomieszczeń dobiera się inne posadzki.

III. Spójne oświetlenie

Co może jeszcze dodać spójności wnętrzom? Zdecydowanie oświetlenie. Zwykle wybór oświetlenia zostawia się na sam koniec, bo w gruncie rzeczy nie jest to prosta sprawa. W niektórych pomieszczeniach natężenie sztucznego światła powinno być mocniejsze niż w innych.

Oświetleniem można też tworzyć klimat, zwłaszcza w sypialni czy salonie, np. podczas oglądania telewizji. Same lampy mają też znaczenie dekoracyjne. Dobrze jest dobrać akcesoria świetlne w podobnej stylistyce, najlepiej wpisujące się w dany styl aranżacyjny.

IV. Kolory nie mogą być niedobrane

Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony, aby wnętrze było spójne, jest wybór kolorów ścian czy motywów ściennych, jak tapety. Zbyt duże kontrasty w barwach mogą sprawić, że nasze wnętrza nie będą wyglądały zbyt atrakcyjnie. Dlatego nie dobierajmy skrajnych i „gryzących” się kolorów ścian. Obecnie modne są szarości, sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu.

Zdjęcie główne: Eva Elijas/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*