Przywożonym z Europy elementom wyposażenia wnętrz często nie udawało się przetrwać podróży. Zaczęto wykorzystywać wyroby miejscowych rzemieślników i tak już zostało. Styl kolonialny jest bardzo modny i oryginalny.
Urządzanie własnego domu to bardzo poważna sprawa, która nie tylko pochłania wiele czasu, ale też pieniędzy. Warto dokonać przemyślanych decyzji, by później uniknąć przykrych niespodzianek i cieszyć się pięknym wnętrzem przez długie lata. Wiele osób decyduje się na popularny styl skandynawski, nowoczesny, coraz częściej też do głosu dochodzi styl industrialny czy boho oraz elementy retro.
Miłośnicy nieco bardziej oryginalnych aranżacji mogą pójść o krok dalej i zainspirować się dalekimi krainami, jak Afryka, Dziki Wschód albo Indie. W ten sposób powstał styl kolonialny, znany od ok. XIX wieku, kiedy to zamorskie kolonie brytyjskie zaczęły się zasiedlać i do urządzania tamtejszych domów wykorzystywano lokalne meble i dodatki, całkowicie inne od znanych dotychczas elementów. Orientalne aranżacje zyskały ogromną popularność i szturmem podbijały europejskie domy.
>> Zobacz też: Jak zaprojektować poddasze?
Najogólniej styl kolonialny można określić jako mieszankę europejskiej klasyki w orientalnym wydaniu, z licznymi nawiązaniami do wiktoriańskiej stylistyki, co prezentuje się bardzo elegancko, ale i przytulnie.
Styl kolonialny charakteryzuje się ciężkimi meblami wykonanymi z egzotycznych gatunków drewna (głównie heban, mahoń, drzewo sandałowe), często wyposażonych w wiele szuflad – tutaj jednak trzeba ostrożnie je dobierać, by nie przesadzić i nie przytłoczyć pomieszczenia. Do tego dochodzą jeszcze liczne pamiątki z podróży, ozdobne figurki, posążki, ceramiczne wazony, mapy na ścianach czy drewniane walizki, amulety albo maski.
Wnętrza są utrzymane w kolorach bieli, wanilii, beżu, najróżniejszych brązów, orzechów i czekolady oraz zieleni i dla przełamania – pomarańczy i czerwieni. Dużą rolę odgrywają także tkaniny. Tekstylia i obrusy są wykonane z naturalnej bawełny czy lnu, a meble wypoczynkowe obite skórą. W oknach często spotkamy zwiewne zasłony, co świetnie równoważy masywne meble i nadaje przytulnego charakteru. Całości dopełniają orientalne lampy o różnych rozmiarach i kolorach.
Styl kolonialny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie klasykę, naturalne materiały i egzotyczne elementy. Z uwagi na dość spore meble lepiej zastosować go w większych przestrzeniach aniżeli w kawalerce. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim mieszkaniem, wówczas postawmy w dużej mierze na kolonialne dodatki i egzotyczne akcesoria, które stworzą wyjątkowy klimat dalekiej podróży.
W domu już w korytarzu możemy postawić dużą stylizowaną szafę. Głównym punktem salonu będzie z pewnością orientalny dywan. Jeśli zaś chodzi o strefę wypoczynkową, tutaj wybierzmy skórzaną kanapę (może być typu chesterfield) i fotele. Sprawdzą się też lekkie bambusowe lub rattanowe ławki z mnóstwem poduszek.
W salonie możemy postawić na ciemne meble i jasne ściany lub odwrotnie – ciemne ściany i meble z kości słoniowej. Takie połączenie również będzie doskonale się prezentować. W jadalni idealnie sprawdzi się ciemny stół o masywnym blacie z kolonialnymi krzesłami o ciekawym kształcie. Natomiast w domowym gabinecie czy biurze wykorzystajmy kolonialną komodę z mnóstwem szufladek, gablotkę na dokumenty oraz kolonialny fotel, który jest niesamowicie wygodny. Ponadto bardzo elegancki dodatek stanowi też szezlong. Na koniec jeszcze nie zapomnijmy ustawić choćby jednej egzotycznej rośliny, która jeszcze bardziej podkreśli kolonialny charakter wnętrz.