Kredyt hipoteczny na dom – jakie warunki należy spełnić?

Kredyt hipoteczny na dom – jakie warunki należy spełnić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kredyty wszelkiego rodzaju oferują nagły, nieraz bardzo potrzebny zastrzyk gotówki. Istnieje jednak spora różnica pomiędzy zaciągnięciem hipoteki, a zwykłego kredytu gotówkowego. W przypadku tego drugiego, spore sumy mogą być pewnym problemem. 

Kredyt hipoteczny, a ubezpieczenie mieszkania

Niestety, ale jest to pewnego rodzaju konieczność. Aby wziąć kredyt hipoteczny, należy posiadać stosowne ubezpieczenie. Pełni ono funkcję pewnego zabezpieczenia dla banku, w przypadku wystąpienia szeroko pojętej szkody całkowitej, chociażby śmierci. Musi być ono zgodne z podstawowym standardem. Oznacza to, że ochronie powinny podlegać mury oraz elementy stałe wyposażenia. Czynnikami, przed jakimi powinno chronić ubezpieczenie, są pożary, powodzie, silne opady deszczu, śniegu, gradu, czy uderzenie pojazdu lądowego i powietrznego. 

Mimo faktu wymagania jedynie podstawowego pakietu ubezpieczenia, kredytobiorca ma możliwość wzięcia rozszerzeń. Istnieje nawet szansa na to, że bank zwróci za nie chociaż część odszkodowania. O ile szkoda nie była zbyt poważna, w samym pakiecie standardowym można mieć nadzieję na jakikolwiek zwrot do lokatora. Dzieje się tak, ponieważ przekazuje się bankowi tzw. cesję. Jest to nic innego, jak oddanie praw do odszkodowania bankowi. 

Rozszerzenia, które można nabyć, to chociażby ubezpieczenie zwierząt lub sprzętu multimedialnego. Przy tym pierwszym mogą pojawić się w niektórych przypadkach pewne problemy. Towarzystwa mają bardzo zróżnicowaną listę gatunków i rodzajów zwierząt. W jednym możliwym do ubezpieczenia będzie jedynie pies lub kot, w drugim ta lista może się poszerzyć do papug, natomiast w trzecim, możliwym będzie nabycie ochrony dla myszoskoczków, czy chomików. W przypadku sprzętu multimedialnego warto zaznaczyć, co takim sprzętem jest nazywane. Są to wszelkie urządzenia przekazujące informacje, czyli telewizory, smartfony, radio, czy konsola do gier. Należy jednak dobierać kolejne pakiety bardzo ostrożnie, ponieważ koszt samego kredytu hipotetycznego jest dość wysoki, a z każdym kolejnym rozszerzeniem ubezpieczenie jest droższe. 

Gdy już stosowne ubezpieczenie zostało nabyte, warto poszukać dobrych ofert samego kredytu. Można ich szukać na własną rękę, jednak lepiej będzie skorzystać z porównywarki kredytów. Jedną z nich, jest https://www.lowcakredytow.pl/, który posiada największą liczbę ofert dostępnych w Polsce. 

Kredyt hipoteczny, a zdolność kredytowa

Inną ważną kwestią zaciągania kredytu w banku, jest sam potencjalny kredytobiorca. Bank dokładnie prześledzi całą jego historię kredytową, obliczy samą zdolność, a przede wszystkim liczy się też sam scoring. Pierwszy czynnik, jak sama nazwa wskazuje, jest historią wzięcia wszelkich pożyczek w przeszłości. Scoring jest historią spłat na czas. Jeśli poprzednie raty były spłacane zgodnie z harmonogramem, bank przychylniej spojrzy na całą sprawę. Zdolnością natomiast nazywa się możliwość spłaty danego kredytu. Aby poprawić swoją zdolność, kredytobiorca powinien spłacić wszystkie pożyczki z przeszłości. Liczone jest tutaj praktycznie wszystko, począwszy od rachunków, po liczbę dzieci na utrzymaniu.

Warto też wspomnieć, że w kwestii kredytu na większe sumy, jak chociażby 300 tys. zł, nie jest to dziwne w przypadku samej hipoteki, jednak dla kredytu gotówkowego może stanowić to pewien problem. Warto dokładniej zbadać temat na podstawie artykułu, w którym zawarto wszystkie najważniejsze informacje w tej kwestii: https://www.lowcakredytow.pl/kredyt-300-tys-jak-dostac-ile-wynosi-rata/.

Zdjęcie główne: Alexandr Podvalny/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*