Jakie dekoracje w salonie w stylu eklektycznym się sprawdzą?

Jakie dekoracje w salonie w stylu eklektycznym się sprawdzą?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Eklektyzm to sztuka łączenia różnych stylów. Często dzięki zestawieniu ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów pozwala nam na stworzenie zupełnie nowej, zachwycającej całości.

Niestety stosowanie tego stylu w praktyce jest niezmiernie trudne. Aranżacje eklektyczne wymagają od tworzącego niezwykłego wyczucia, by w jego dziele nie pojawił się niezrozumiały chaos, który raczej odstrasza, aniżeli zachwyca. Co ważne, nie jest to również styl dla każdego. Jak bezpiecznie wprowadzić go do swojego salonu dzięki dekoracjom?

Styl eklektyczny, czyli jaki? 

Unikatowością stylu eklektycznego jest łączenie i czerpanie różnych elementów i dodatków na pierwszy rzut oka do siebie niepasujących. Zestawienie ich wymaga nie lada wysiłku, żeby otrzymany efekt nie przypominał chaotycznego i zagraconego wnętrza. Zazwyczaj zaczyna się od połączenia dwóch stylów, kombinacja z większą ich ilością zarezerwowana jest raczej dla specjalistów i wirtuozów w tym aspekcie. 

Eklektyzm to przeciwieństwo minimalistycznych i monochromatycznych aranżacji. Tu możemy pozwolić sobie na łączenie barw, materiałów i faktur. Aby nie zatracić się w różnorodności eklektycznego wnętrza, warto wybrać jeden motyw przewodni, który sprytnie scali wszystkie elementy.

Dekoracje i dodatki w stylu eklektycznym

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy wnętrze, dodatki oraz dekoracje zawsze nadają aranżacji indywidualnego charakteru i mimo wszystko prezentują indywidualne podejście twórcy, który przeważnie jest jego użytkownikiem i mieszkańcem. Często stawiamy na drobiazgi i dekoracje dla nas cenne pod różnymi względami, niekoniecznie materialnymi. W tym celu doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju pamiątki i bibeloty przywiezione z podróży, które oprócz pięknego wyglądu mają dla nas wartość sentymentalną. Eklektyzm pozwala nam na mieszanie form i barw, dzięki czemu otrzymujemy różnorodny i zaskakujący efekt. 

Domowa galeria

Ciekawą propozycją dekoracji świetnie pasującą do eklektyzmu będzie domowa minigaleria zajmująca jedną ze ścian naszego salonu. Mogą to być plakaty filmowe, nowoczesne grafiki czy dzieła sztuki, a także zdjęcia. Aby zachować drobne nawiązania do pozostałych elementów wystroju, możemy dopasować do nich na przykład ramy bądź odcień passe-partout.

Przyjemne w dotyku

Wręcz niepowtarzalną dekoracją eklektycznego salonu może okazać się feeria barw wyeksponowana na poduszkach zdobiących kanapę. Tu możesz zaszaleć. Łącz kolory, wzory, faktury i materiały. Jeśli potrafisz szyć, robić na drutach, dziergać na szydełku czy pleść makramy — wyżyj się artystycznie i stwórz piękne, a zarazem unikatowe poduszki, których nie znajdziesz u nikogo innego. Podobnie ma się sprawa kocy, pledów czy narzut. 

A może retro? 

W salonach w stylu eklektycznym dość często można spotkać różnego rodzaju dodatki retro. W polskich wnętrzach królują te związane z latami PRL-u. Obserwujemy to zarówno w dodatkach, jak i dekoracjach, ale również w meblach. Efektowną dekoracją salonu może okazać się odrestaurowany PRL-owski fotel czy stary, drewniany telewizor kineskopowy przerobiony na barek. Co więcej, stawiając właśnie na tego typu rozwiązania, dajemy drugie życie rzeczom, a i często oszczędzamy, bo niesamowite perełki możemy znaleźć na strychach u naszych dziadków czy rodziców bądź na pchlich targach.

zdj. główne: JamesDeMers/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*