Płytki drewnopodobne w kuchni

Płytki drewnopodobne w kuchni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia z drewnianym wykończeniem sprawia niezwykle przytulne wrażenie. Mimo to niewiele osób decyduje się na panele w kuchni ze względu na trud utrzymania ich w dobrym stanie.  

Na szczęście można już znaleźć alternatywne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się wyglądem drewna, a jednocześnie nie będzie sprawiało problemów po zabrudzeniu czy kontakcie z wysoką temperaturą. Warto zainteresować się płytkami drewnopodobnymi, które doskonale sprawdzają się w kuchni i dają możliwość tworzenia wielu ciekawych aranżacji. 

Co wyróżnia płytki drewnopodobne?

Klasyczne panele drewniane są używane w budownictwie od wieków. Doceniamy je za uniwersalny charakter oraz szlachetny wygląd. Pięknie prezentują się w sypialni czy salonie, nadając wnętrzu przytulnej atmosfery. Niestety ze względu na swoje właściwości drewno nie nadaje się do wszystkich przestrzeni. Naturalne drewno ma stosunkowo niską odporność na wahania temperatur i szybko się niszczy w wilgotnym środowisku. Jest także podatne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie.

Prawdziwe deski wymagają bardzo czasochłonnej pielęgnacji oraz systematycznej impregnacji. To z kolei wiąże się z regularnymi kosztami oraz częstymi zabiegami renowacyjnymi. Płytki drewnopodobne są nowoczesną alternatywą dla miłośników drewnianych podłóg. Zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników, którym zależy jednocześnie na estetyce i na łatwym utrzymaniu podłogi w czystości. Dzięki innowacyjnej technologii płytki idealnie naśladują kolor, a nawet wzór sęków w drewnie, wyróżniając się przy tym pożądanymi właściwościami.

Ciekawych inspiracji można szukać na stronach internetowych, portalach, ale także w specjalistycznych magazynach poświęconych architekturze wnętrz. 

Zalety stosowania płytek drewnopodobnych

Istnieje wiele rodzajów płytek drewnopodobnych. Mogą być wykonane z glazury, gresu szkliwionego lub polerowanego, terakoty i wielu innych materiałów. Płytki ceramiczne wytwarza się z naturalnych składników, takich jak glin, piasek oraz inne dodatki mineralne. Największą popularnością, ze względu na wyjątkową wytrzymałość, cieszą się płytki gresowe – wysokiej jakości płytki wykonane z nowoczesnych materiałów, które idealnie imitują drewno, nie wymagają impregnacji ani innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Należy dbać o nie tak samo jak o klasyczne kafle. Zabrudzenie można zazwyczaj usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki. Płytki nie wymagają cyklinowania ani lakierowania. Dzięki wykonaniu z materiałów syntetycznych nie są nasiąkliwe. To sprawia, że są idealne do kuchni, gdzie istnieje ryzyko pochlapania posadzki, polania jej gorącą wodą lub tłuszczem. Płytki drewnopodobne cechują się także mniejszym oporem cieplnym, dzięki czemu z większą efektywnością można montować pod nimi ogrzewanie podłogowe. 

Płytki drewnopodobne – podsumowanie informacji

Zdecydowaną zaletą stosowania płytek drewnopodobnych jest ich uniwersalność. W przeciwieństwie do naturalnych desek z drewna, które są drogie i trudne w utrzymaniu, płytki mają atrakcyjną cenę. Właściwości pozwalają na zastosowanie ich w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu – w kuchni i łazience, ale także w sypialni, salonie, a nawet w przedpokoju. Można ich używać zarówno w środku, jak i na zewnątrz, co zdecydowanie ułatwia osiągnięcie spójności aranżacji.

Warto dodać, że płytki doskonale naśladują wszystkie rodzaje drewna – zarówno odmiany lokalne, jak i drogie drewno egzotyczne. To zdecydowanie zaleta, jeżeli ktoś chce wprowadzić do swojego mieszkania elementy orientalne wykonane z drewna azjatyckiego lub afrykańskiego o ciepłych, intensywnych kolorach. Do wyboru tego typu posadzki zachęca także niezwykle bogata oferta modeli. Płytki imitujące drewno są dostępne w dużej ilości kształtów i rozmiarów. W zależności od stylu aranżacji kuchni oraz indywidualnych preferencji można wybrać klasyczne podłużne deski lub płytki wielkoformatowe. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań z pewnością będą zaciekawieni efektownymi mozaikami oraz płytkami heksagonalnymi, które pozwalają na stworzenie niesamowitych przestrzeni. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*