Styl ‘’soft loft’’ to idealna propozycja dla osób, którym niezwykle podoba się styl industrialny w aranżacji wnętrz, ale wolą jego łagodniejszą wersję. Efekt osiąga się poprzez dobranie odpowiednich dodatków. Jakich? Podpowiadamy.
Styl industrialny zrodził się w specyficznych poprzemysłowych przestrzeniach. Może nam się podobać ich styl, ale bardzo trudno jest bezpośrednio i bez jakichkolwiek kompromisów przenieść go do typowych mieszkań i domów. Czasami chodzi też o to, aby drogie materiały zastąpić nieco tańszymi, które będą nieco odbiegać od loftowej klasyki.
Warto przypomnieć, że styl industrialny powstał niejako z konieczności – do zaadaptowania były liczne lokale pozostałe po dawnych obiektach przemysłowych. Szybko jednak stał się prawdziwym królestwem nowojorskiej bohemy artystycznej. Ludzie pióra, malarze i inni artyści świetnie czuli się w otwartych, być może sprzyjających twórczej aktywności wnętrzach. Prawdą jest, że wnętrza w stylu industrialnym, nawet złagodzone, nie jest ofertą dla każdego. Trzeba mieć nieco odwagi, aby konsekwentnie budować industrialne aranżacje. Ten styl świetnie sprawdzi się dla osób, którym podoba się surowy styl, ale chcą dodać do wnętrza nieco ciepła w postaci lampek czy miedzianych dodatków.
Tworząc wnętrze industrialne o łagodniejszym charakterze warto przyjrzeć się dodatkowym wykonanym techniką DIY. Aby stworzyć taki styl, możesz wykorzystać do tego stare butelki, a nawet meble wykonywane z palet lub drewnianych skrzynek. W stylu soft loft świetnie będzie prezentowało się łóżko wykonane z drewnianych palet. Można też wykonać stolik kawowy ze starej beczki lub zrobić go z plastra drewna. Świetnie wyglądają egzemplarze z ubytkami wewnątrz, których otwory możesz zalać barwioną np. na niebiesko lub czerwono żywicą.
Powszechnie wiadomo, że styl loftowy to przede wszystkim duże przestrzenie, beton, cegła, nieosłonięte rury i przewody. Soft loft co do zasady powiela ten schemat, wzbogacając go jednak o elementy nieco ocieplające wnętrze. Mogą to być lampki o ciepłej barwie lub drewniane dodatki. Z zasady właśnie to ten materiał wizualnie ociepla wnętrze. Warto go wykorzystać, wprowadzając do salonu soft loft stół ze starego drewna z nogami z metalowego płaskownika. Bardzo dobrym wyborem będą też schody ze stopniami ze starego drewna.
Zieleń i industrializm? W jego łagodnej odsłonie takie połączenie zdecydowanie się sprawdzi. Warto postawić na zielone rośliny w ozdobnych kwietnikach lub “żywą ścianę” z chrobotka reniferowego.
Styl soft loftowy, możemy bardzo szybko uzyskać stosując podświetlane szafki lub regały z książkami, które pięknie ocieplą wnętrze i dodadzą mu niepowtarzalnego klimatu. Takie oświetlenie warto również zastosować na schodach.
We wnętrzach w stylu soft loft znajdzie się także miejsce dla kolorowych dodatków. Ważne jest jednak, aby były to tylko drobne akcenty, które nie przytłoczą całego wnętrza. Przykładem może być krwiście czerwony wazon, który wyróżni się w surowej przestrzeni.