Sufit katedralny w nowoczesnym wnętrzu – czy warto?

Sufit katedralny w nowoczesnym wnętrzu – czy warto?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz odmienić swój dom i wprowadzić do niego nowoczesne rozwiązania? Poznaj coraz częściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych!  

Podwyższony sufit, czyli sufit katedralny często wybierany jest do połączenia salonu z kuchnią lub jadalnią. Tworzy się wówczas duża, otwarta przestrzeń, która umożliwia integrację domowników, wymianę komunikatów i sprawia, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe.   

Jak otwierać sufit? 

Aby prawidłowo zaprojektować sufit katedralny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. W niewielkich domach otwarcie sufitu powinno znaleźć się na ścianie szczytowej, nad salonem lub kuchnią. Otwarcie powinno być dopasowane do wymiarów domu, ponieważ taki sufit wygląda najlepiej w pomieszczeniach o powierzchni co najmniej 40m2. Jeśli nie posiadasz dużego pomieszczenia, a marzy Ci się podniesiony sufit, musisz zachować odpowiednie proporcje. Aby uniknąć efektu studni, warto połączyć dwa pomieszczenia – salon i jadalnię lub kuchnię.  

Zalety pomieszczeń z sufitem katedralnym 

Sufit katedralny nie jest  spotykany na porządku dziennym w polskich domach, a wnosi dużo świeżości i jest niezwykle reprezentacyjny. Powiększa optycznie przestrzeń i umożliwia zagospodarowanie wysokich ścian np. galerią ze zdjęciami, obrazami, lub książkami. Dodatkowo pomaga wyeksponować piękne oświetlenie. Możesz zakupić efektowne, zwisające lampy, które oświetlą pomieszczenie. Sufit katedralny zapewnia lepszą wentylację pomiędzy piętrami. Dzięki większej przestrzeni nie musisz się martwić o klaustrofobiczne objawy, a ponadto możesz zamontować piękne, duże okna, które wpuszczą do Twojego domu naturalne światło dzienne.

Często przy aranżacjach domów z podniesionym sufitem wykorzystywany jest kominek – masz wówczas wiele możliwości aranżacji i stworzenia ściany kominkowej, która zrobi wrażenie na domownikach i gościach. 

Wady pomieszczeń z podniesionym sufitem katedralnym 

Posiadanie sufitu katedralnego wiążę się z wyższymi rachunkami. Większa kubatura powietrza potrzebuje więcej energii do ogrzewania. Sposobem na to, jest umieszczenie takiego sufitu od południa lub zachodu. Niektórym osobom może przeszkadzać akustyka we wnętrzu z sufitem katedralnym. Aby nie odczuć dyskomfortu w takim pomieszczeniu, zaleca się umieszczenie materiałów akustycznych na ścianach i suficie. Dla niektórych domowników problemem może okazać się hałas, który będzie się roznosił przy otwartych pomieszczeniach. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto przeanalizować tryb życia poszczególnych domowników.

>> Jak zaprojektować łazienkę w stylu francuskim?

Aranżacja salonu z wysokim sufitem  

Salon z podwyższonym sufitem daje architektom duże pole manewru w kwestii efektywnych rozwiązań. Należy pamiętać o zachowaniu spójności między salonem a antresolą lub drugim piętrem. Warto pamiętać, że salon będzie widoczny z perspektywy drugiej kondygnacji, dlatego aranżacja powinna współgrać ze sobą kolorystycznie. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*