Co odstraszy szkodniki z ogrodu?

Co odstraszy szkodniki z ogrodu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrodnictwo jest bardzo satysfakcjonującym i wciągającym hobby. Uprawę warzyw i owoców bardzo utrudniają szkodniki, które potrafią zabrać całą przyjemność z pracy w ogrodzie. Chemiczne środki owadobójcze mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jakość upraw, a nawet zabić rośliny. Dużo lepiej jest postawić na odstraszanie owadów i szkodników z ogrodu. Podpowiadamy, jak pozbyć się szkodników w bezinwazyjny dla środowiska sposób.   

Jak pozbyć się much i owadów latających?   

W sadach owocowych oraz w miejscu, gdzie przechowuje się owoce, ogromnym problemem są owady latające. Słodkie owoce przyciągają muchy oraz muszki owocówki, które nie tylko niszczą plony, lecz także bardzo uprzykrzają pracę. Lampy owadobójcze to rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne pozbycie się latających owadów bez używania szkodliwych środków chemicznych, które mogłyby wpłynąć na jakość owoców lub nawet uniemożliwić ich spożycie. Przede wszystkim sprawdzą się w większych przedsiębiorstwach oraz sporych sadach, gdzie problem z muchami jest bardzo poważny. 

Na mniejszą skalę doskonale zadziała pułapka na muchy w postaci lepu lub pojemnika z płynem wabiącym owady. Tego typu środki są bezinwazyjne i nie wpływają na jakość produktów, a jednocześnie chronią plony przed szkodnikami. Lepy sprawdzą się przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach, w których trzymasz swoje zebrane owoce i warzywa. Pułapki z płynem mogą być stosowane również na otwartych przestrzeniach, zwłaszcza w momencie, kiedy owoce zaczynają spadać z drzew i gnić na ziemi, co z wyjątkową intensywnością wabi muchy oraz owocówki.  

Sposób na ślimaki   

Największą zmorą ogrodników są w ostatnich latach ślimaki, które zjadają liście roślin zarówno uprawnych, jak i ozdobnych. Przez uszkodzenia na liściach rośliny nie mogą prawidłowo przeprowadzać fotosyntezy, co prowadzi do ich usychania. Uboga roślinność sprawia, że ogród jest mniej atrakcyjny wizualnie, z kolei w przypadku warzyw i krzewów owocowych, powoduje to, że plony są mniej obfite lub wcale ich nie ma. 

Jednym z naturalnych sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest sadzenie roślin i krzewów kolczastych, po których mięczaki nie będą miały jak wspiąć się do liści. Jest to metoda dość skuteczna, jednak nie każdemu będzie podobał się ogród obsadzony w ten sposób. Można też zasadzić rośliny odstraszające ślimaki, takie jak majeranek, rumianek czy bylica piołun, ale znów, nie jest to wyjście dla każdego. 

Naturalnymi wrogami ślimaków są żaby, które chętnie zjadają szkodniki i eliminują ich populację. Zaproszenie do ogrodu tych płazów jest więc doskonałym sposobem na pozbycie się ślimaków. Zaaranżowanie w ogrodzie oczka wodnego z pewnością szybko zwabi żaby i ropuchy, które skutecznie rozprawią się z mięczakami, ale bez bliskiego sąsiedztwa zbiorników wodnych, trudno o wysoką populację żab na działce.  

Preparat na ślimaki, który chcesz zastosować w ogrodzie, powinien działać odstraszająco, a nie toksycznie. Niektóre środki są nawet sprzedawane w formie nawozu ze środkiem odstraszającym, dzięki czemu chronią one potraktowaną nawozem przestrzeń przed ślimakami, a jednocześnie działają dobroczynnie na wzrost roślin.   

Fot.: Muhammad Daudy/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*