Drewniany blat w nowoczesnej kuchni – pomysły i aranżacje

Drewniany blat w nowoczesnej kuchni – pomysły i aranżacje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Blaty to niezbędny element każdej kuchni. Mają nie tylko zastosowanie praktyczne, ale również dodają stylu. Jednym z najczęściej spotykanych materiałów, z których się je wykonuje, jest drewno.

Drewniane blaty kuchenne w pierwszej chwili mogą bardziej kojarzyć się z tradycją niż z nowoczesnością. To jednak nieprawda. Są niezwykle popularnym wyborem i chętnie stosuje się je przy aranżacji kuchni w świeżej odsłonie. Należy pamiętać, że to najintensywniej używana, a przez to podatna na uszkodzenia, powierzchnia w całym pomieszczeniu. Z tego powodu kluczowe będzie skupienie się na jej funkcjonalnych aspektach, tak aby móc jak najdłużej cieszyć się jej pięknym wyglądem. Blat kuchenny to również element wystroju wnętrza, który pozwala nadać mu charakteru.

>> Zobacz też: Drewno i marmur – połączenie do stylowych wnętrz

Przed zastosowaniem drewnianych blatów we własnej kuchni, dobrze wiedzieć, co się z nimi wiąże. Posiadanie ich na pewno daje wiele korzyści. Przede wszystkim może wyróżniać je trwałość, jeśli tylko zdecydujemy się na solidny materiał. W innym wypadku bez problemu da się poddać je renowacji. Dużą zaletę tego typu blatów stanowi też ich szeroka oferta. Do dyspozycji mamy ogrom gatunków drewna, a co za tym idzie – wersji kolorystycznych. Drewniany blat w kuchni pozwala uzyskać bardzo przyjemny, naturalny efekt.

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Drewniany blat to element wystroju, który bez wahania można nazwać ponadczasowym, dlatego nawiązuje do niego wiele popularnych obecnie styli. Czerpią one z tradycji, lecz prezentują ją w nowoczesny sposób.

Klasycznym i bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest połączenie drewnianych blatów z białymi meblami. Takie projekty są charakterystyczne na przykład dla stylu skandynawskiego. Wyróżnia go przede wszystkim naturalność, jasność i minimalizm. Gatunkiem drewna, który z powodzeniem można wykorzystać w przypadku blatów, jest tutaj dąb.

Prostotę można zachować również dzięki niewielkiej ilości dodatków. Ściany w takiej kuchni powinny mieć jasne barwy, a dla osiągnięcia spójności warto pomyśleć również o drewnianej podłodze i stole, utrzymanych w podobnej kolorystyce.

Styl rustykalny

Drewno wykorzystane w kuchni przywołuje na myśl sielski, być może nawet nieco staroświecki wystrój, dlatego wręcz idealne połączenie z drewnianymi blatami stanowi styl rustykalny. Stosując go w nowoczesnej kuchni, chcemy osiągnąć efekt przytulnej, domowej atmosfery. Blaty powinny być zatem utrzymane w jasnej, naturalnej kolorystyce. Gatunki drewna, na które można postawić, to na przykład jesion lub dąb. Będą pasować do nich drewniane meble z metalowymi uchwytami retro. Oprócz niezawodnej bieli, ich barwa może być utrzymana w delikatnych odcieniach szarości lub błękitu. 

Aby wyeksponować wybrany styl, warto postawić na fornirowane fronty oraz przeszklone witryny. Podłoga zdecydowanie powinna być drewniana, a na ścianach powinny znajdować się na przykład ceramiczne kafelki. Aranżację można uzupełnić sprzętem AGD w stylu retro oraz odpowiednimi dodatkami. Dobrze też będzie zadbać o ciepłe oświetlenie, aby wnętrze stało się jeszcze bardziej przyjazne.

Minimalizm

Drewniane blaty mogą również wprowadzić nieco ciepła do bardzo minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Pozwala to uniknąć sterylnego efektu, który często się z nimi wiąże. Jednym z głównych wyznaczników takiej kuchni będą między innym gładkie fronty.

W stylu minimalistycznym stawia się na funkcjonalność i jak najlepsze wykorzystanie często bardzo małej przestrzeni. Popularnie wykorzystywanym obecnie rozwiązaniem jest umiejscowienie górnych mebli na dwóch wysokościach. Szafki na niższym poziomie mogą być wtedy na przykład w kolorze imitującym drewno. W ten sposób meble mogą doskonale współgrać z drewnianymi blatami.

Prostota tego typu kuchni daje wiele możliwości. Aby nadać jej elegancji i oryginalności, do drewnianych blatów można dobrać także fronty w ciemnej kolorystyce, a na ścianie nad blatem umieścić czarne szkło.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*