Jaki zegar na ścianę wybrać? Przegląd ciekawych dekoracji

Jaki zegar na ścianę wybrać? Przegląd ciekawych dekoracji
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zegar – ten cenny i praktyczny dodatek wnętrzarski powinien być przede wszystkim dobrze dobrany do rodzaju wnętrza i stylu. Inny model kupimy do nowoczesnej kuchni, inny do przedpokoju lub salonu w stylu vintage. Ważne też, aby był niezawodny i łatwy do zawieszenia.

Rodzaje zegarów na ścianę – zasada działania

Wyróżnia się kilka rodzajów mechanizmów, które są używane do napędzania zegarów na ścianę. Mowa przede wszystkim o urządzeniach:

  • kwarcowych – do odmierzania czasu stosuje się kryształ kwarcu, który drga pod wpływem prądu w równych odstępach czasu,
  • mechanicznych – działają dzięki mechanizmowi kół zębatych i wahadłu,
  • elektronicznych – liczą czas dzięki generatorowi wzorcowemu; wynik podawany jest na wyświetlaczu.

Analogowe i cyfrowe zegary ścienne

Lepsza będzie klasyczna tarcza z podawanymi na niej wynikami, czy też wyświetlacz cyfrowy? Odpowiedź nie jest łatwa. Na wyświetlaczu LCD nierzadko łatwiej jest dojrzeć pomiar, zwłaszcza w nasłonecznionym pomieszczeniu. 

Zegary analogowe

Jakie są jednak zalety analogowych zegarów ściennych? Takie urządzenia występują w zróżnicowanych obudowach. Mogą być wykonane z metalu, plastiku, szkła lub drewna. Dużo większe zróżnicowanie spotyka się także jeśli chodzi o wzornictwo tarcz w zegarach analogowych. 

Zegary cyfrowe

Chociaż w zakresie wzornictwa raczej przegrywają z modelami analogowymi, to mają inne zalety. Przede wszystkim dostarczają zwykle znacznie większej ilości różnych danych. Można z nich często odczytać m.in. temperaturę, ciśnienie powietrza i jego wilgotność, datę i dzień tygodnia. Dodatkowo mogą niekiedy służyć jako budzik lub radiobudzik. 

Popularne wzornictwo zegarów ściennych

Wyróżnia się zwykle trzy podstawowe style, na podstawie których projektuje się zegary ścienne. Chodzi o modele:

  • retro,
  • nowoczesne,
  • designerskie.

Zegary ścienne retro

Niekiedy określa się je także jako klasyczne. Wzorem przy tworzeniu takich zegarów są antyki. Z nich czerpie się najczęściej drewniany typ obudowy i bogate dekoracje. Właśnie ozdobny charakter jest typowy dla takiej wersji zegara ściennego. Wprowadza do wnętrza specyficzny klimat, który pasuje do różnych typów pomieszczeń. Przede wszystkim są to jednak zegary ścienne do okazałych salonów w klasycznym stylu. 

Nowoczesne zegary ścienne

To chyba najmocniej rozbudowany segment rynku, jeśli chodzi o zegary ścienne. Bardzo często są to modele metalowe lub szklane. Niekiedy nawet pozbawione cyferblatu. Silnym trendem jest tworzenie zegarów ściennych nowoczesnych w zgodzie z zasadami minimalizmu.

Designerskie zegary ścienne

W przypadku takich zegarów ściennych funkcja odmierzania czasu jest mniej istotna, niż wygląd. Po designerskie modele sięga się dlatego, że nadają wnętrzu nietuzinkowego charakteru, są bardzo wyraziste, ciekawe i niepowtarzalne. 

>> Biokominek w salonie – najpiękniejsze inspiracje

Jak dobrać zegar do stylu i wielkości pomieszczenia?

Właśnie wielkość pomieszczenia i panująca w nim aranżacja ma wpływ na wybór zegara ściennego w największym stopniu. Wnętrza w stylu skandynawskim wymagają wyboru zegarów, które wykonano w zgodzie z minimalizmem. Jaskrawe kolory będą tutaj nie na miejscu. Zdecydowanie lepiej z całością zgrają się pastele. Do wnętrz loftowych zaś śmiało, możemy wybrać w pełni designerskie modele. Przykładem niech będzie zegar na tarczy imitującej koło zębate. Drewniany zegar w kolorze białym i z celowo postarzaną tarczą stanie się wspaniałym dodatkiem w stylu shabby chic. Możliwości jest bardzo wiele.

Wielkość zegara

Trzeba, żeby w pierwszej mierze zegar ścienny był dopasowany do wielkości pomieszczenia i rozmiarów ściany, na której ma zawisnąć. Brak zachowania odpowiednich proporcji stanowi najlepszą receptę na wizualną katastrofę. Dotyczy to zwłaszcza zbyt okazałych zegarów w niewielkim wnętrzu.

Ekspozycja zegara

Należy również gruntownie przemyśleć to, w którym miejscu pojawi się nasz zegar ścienny. Niekoniecznie preferuje się w tym przypadku centralne miejsce na najbardziej reprezentacyjnej ścianie w salonie, ale okazały i ciekawy wizualnie zegar powinien być dobrze widoczny.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*