Co sprawdzić przed zakupem mieszkania i domu z rynku wtórnego?

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania i domu z rynku wtórnego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Decydując się na zakup nieruchomości, nie warto podejmować decyzji pochopnie. Zanim podpiszesz umowę, musisz zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, które wpływają na komfort użytkowania mieszkania lub domu. Dostrzeżenie usterek przed zakupem umożliwia negocjację ceny, co pozwoli na pokrycie kosztów naprawy. Jeśli nie chcesz kupować kota w worku, oto kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę, szukając idealnego lokum.

Nieszczelne okna, zły stan instalacji elektrycznej, brak mebli w kuchni i armatury w łazience – to tylko kilka z wielu niedogodności, na które możesz trafić podczas przeglądania ogłoszeń nieruchomości. Niekiedy stan lokum prosi się o generalny remont, co uniemożliwia natychmiastową przeprowadzkę i często wiąże się z dużymi wydatkami. Sprawdź, w jaki sposób ułatwić sobie skomplikowany i męczący proces zakupu nowej nieruchomości.

Księga wieczysta

Zanim kupisz mieszkanie lub dom, musisz zasięgnąć odpowiednich informacji na temat danej nieruchomości. Ich najlepszym, najważniejszym źródłem  jest właśnie księga wieczysta. W większości przypadków jest ona założona i to w niej znajdują się najważniejsze wiadomości na temat tego, co działo się wcześniej z domem czy mieszkaniem.

Księgi wieczystej nie mają nieruchomości, które dopiero są budowane lub mieszkania spółdzielcze. Jednak w przypadku rynku wtórnego, każda nieruchomość powinna mieć założoną księgę wieczystą, dzięki czemu znacząco ułatwi to zorientowanie się o stanie nieruchomości. W obecnych czasach z łatwością znajdziesz księgę wieczystą w internecie. Istnieją strony, gdzie znajdziesz księgi wieczyste po adresie nieruchomości. Przydatne okażą się także numery działek, które również umożliwią Ci dostęp do informacji. W ten sposób bez informowania właściciela o tym, że interesujesz się nieruchomością, możesz dowiedzieć się, jak wygląda jej prawna sytuacja.

Zaległości w opłatach

Kiedy już uzyskasz dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości, powinieneś zainteresować się nie tylko tym, kto jest faktycznym właścicielem mieszkania, ale także zwrócić uwagę na informację o zadłużeniu.

Co ważne, nawet jeśli na posesji ciąży hipoteka, wciąż możliwa jest jej sprzedaż. W takim przypadku to nabywca nieruchomości będzie zobowiązany do jej uregulowania, dlatego dobrze wcześniej zorientować się, czy razem z nowym mieszkaniem nie kupisz długów. Takie informacje znajdziesz w IV dziale księgi wieczystej. Dodatkowo dobrze poprosić właściciela o zaświadczenie dotyczące opłat czynszowych sprzed nie więcej niż 30 dni. Jeśli chodzi o opłaty za media, nie przechodzą one na nabywcę. 

Ocena stanu technicznego mieszkania

Słyszałeś wcześniej o czymś takim, jak audyt techniczny lokalu? Jest to usługa, którą przeprowadza wykwalifikowany inżynier, sprawdzając stan nieruchomości. Oglądając mieszkanie, może wydawać Ci się na pierwszy rzut oka, że wszystko jest w porządku.

Jednak czy jest tak na pewno? Właśnie do tego przyda Ci się audyt techniczny lokalu. Podczas takiego audytu sprawdzony zostanie stan ścian i tynków, posadzek, piony, poziomy i kąty proste w lokalu, a także stan drzwi i okien. Dowiesz się, czy instalacja elektryczna, gazowa, wodna, teletechniczna, wentylacyjna i grzewcza są w dobrym stanie. Osoba sprawdzająca mieszkanie zmierzy również metraż.

Dlaczego jest to tak ważne? Sprzedający często podają metraż mieszkania wraz z przyległościami (na przykład z piwnicą czy komórką lokatorską) – właśnie podczas audytu możesz dowiedzieć się, że mieszkanie w rzeczywistości jest mniejsze, co pomoże Ci w negocjacji ceny. Po odbyciu audytu otrzymujesz raport, który zawierać będzie wszystkie powyższe informacje. Nie tylko dowiesz się, czy na pewno chcesz zakupić dane mieszkanie, ale również uzyskasz niezbędne argumenty pomagające w zbiciu ceny.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*